JUS standardizacija

Standardi su oruđe koje usmerava i poboljšava rezultate aktivnosti standardizacije. Zbog toga se oni moraju stalno podvrgavati reviziji kako bi bili kompletno uobličeni, precizni i jasni, oslobođeni nedoslednosti i neadekvatnih rešenja a najvažnije od svega je da ne budu zastareli. Sve ovo bi zahtevalo od nas da uložimo izuzetan trud u stalno preispitivanje standarda.

Pioniri u ovom poslu, pre nas, podigli su koncept standardizacije sa nivoa, gde je ovaj delokrug rada bio ekskluzivno namenjen jednoj određenoj eliti, na novu visinu koja obuhvata sve vidove ljudskih aktivnosti. Izražavam svoje poštovanje za sva njihova dostignuća dostojna divljenja. Ali stvarno priznanje njima moglo bi da bude jedino naše potpuno angažovanje na unapređenju plodova njihovog rada.

Univerzalnoj poruci standardizacije trebalo bi dati vrlo veliki publicitet. Srž neuporedive koristi od standardizacije je u tome što je to disciplina koja garantuje sigurnost i bezbednost u pogledu troškova, radne snage i vremena. Na taj način ona omogućuje da se postigne veća brzina i ušteda u procesu proizvodnje. Naš zadatak bi trebalo sada da bude da nastojimo da što bolje ostvarimo ovaj cilj među sve većim brojem ljudi. Trebalo bi da damo što veći publicitet našem cilju i da obezbedimo da se standardizacija više ceni a i da se što više primenjuje. Trebalo bi posvetiti veću pažnju povećanju efikasnosti našeg sistema u radu na standardizaciji na taj način što bi ga širi krug ljudi prihvatio.

Ja iskreno želim da se obim ISO delatnosti još više poveća uz prevazilaženje političkih i ideoloških barijera radi ostvarivanja stvarnog, sveukupnog reda i saradnje a da pri tom sačuva svoju sadašnju boju i karakter. Liberalno i dobrovoljno obeležje ove Organizacije ni u jedno vreme ne iziskuje da bude zamenjeno obaveznošću da bude prihvaćena „

Ovo je prilika za mene da ponovo dam obećanje, a to tražim i od vas svih, da ćemo udružiti napore ka ostvarivanju zajedničkog cilja — unapređenja standardizacije — koja, za proizvođače unosi zakonitost u proces proizvodnje, za CONST ke povećava sigurnost a za krajnjeg korisnika olakšava izbor i garantuje kvalitet.

(Prevela Natalija Vuković, dipl. fil.)

ELEKTROENERGETIKA

ANKETA U VEZI SA POKRETANJEM RADA NA REVIZIJI ,PRAVILNIKA O TEHNIČKIM MERAMA ZA POGON I ODRŽAVANJE ELEKTROENERGETSKIH POSTROJENJA“ (,,SLUŽBENI LIST SFRJ“, BR. 19/68)

U okviru grupe za elektrotehniku i grupe za mašinstvo SZS pokreće se rad na reviziji gore navedenog pravilnika. Na os-

novu ranije dobijenih primedbi elektroprivrednih organizacija, koje su se odnosile na Opšte odredbe (tačka 1) i Proiz-

vodnju, prenos i razvođenje električne energije (tačka 5) postojećeg Pravilnika, načinjen je prednacrt za reviziju Pravilni-

ka u saradnji sa Zajednicom jugoslovenske elektroprivrede (JUGEL). S obzirom da ostala poglavlja Pravilnika nisu bila

razmatrana, a stav Saveznog zavoda za standardizaciju i JUGEL-a je da Pravilnik treba revidirati u celini, SZS pokreće

anketu, kojom se obraća svim zainteresovanim organizacijama da daju svoje mišljenje primedbe i predloge za izmene i

dopune prednacrta Tehničkog normativa za pogon i održavanje elektroenergetskih postrojenja.

Sve primedbe, predlozi i mišljenja dobijeni po završetku ove ankete razmatraće se u okviru radne grupe SZS koja će se

obrazovati uz saradnju JUGEL-a. Posle razmatranja predloga, primedbi i mišljenja, pristupiće se izradi nacrta revizije

ovog Pravilnika, koji će biti dostavljen svim zainteresovanim organizacijama.

U skladu sa izloženim, molimo sve zainteresovane organizacije da svoje primedbe, predloge i mišljenja u vezi sa revizijom

Pravilnika o tehničkim merama za pogon i održavanje elektroenergetskih postrojenja pošalju Saveznom zavodu za stan-

dardizaciju, grupa za elektrotehniku, Slobodana Penezića-Krcuna 35/1II, 11000 Beograd, najkasnije do 25. decembra

1983. godine.

Pri sastavljanju predloga o dopuni i izmeni postojećeg Pravilnika učesnici ankete treba da se pridržavaju sledećih princi-

pa:

a) Odredbe koje se odnose na rad osoblja pri pogonu i održavanju i na zaštitu na radu nisu u nadležnosti SZS i ne mogu se unositi u pravilnik.

b) Predloge o izmenama i dopunama treba jasno izložiti, ako je moguće treba navesti predloženi tekst izmene ili dopune. c) Po mogućnosti treba uz predloge dati obrazloženje i objašnjenje o efektima koji se postižu predloženim izmenama i dopunama.

285

Standardizacija 1983./br. 11—12