JUS standardizacija

svih 77 komiteta i svih 128 potkomiteta i sa 32 od ukupno 650 radnih grupa); sa Evropskom ekonomskom komisijom, ECE (4 komiteta i 14 radnih grupa); Kodeks alimentarius komisijom (sa 24 komiteta); Organizacijom OECD (sa 3 radne grupe), Savetom za uzajamnu pomoć, SEV (2 komisije, jednom sekcijom ı jednom radnom grupom; sa Evropskom organizacijom za atestiranje, CEE, koja se integriše sa IEC itd. Svi ovi podaci odnose se na ukupan broj tela sa kojima će se ostvariti bilo koji vid saradnje, makar i u tome što će se pratiti radna dokumentacija. Aktivna saradnja će biti znatno skromnijeg obima u odnosu na iznete cifre, imajući u vidu posebne teškoće u vezi sa sve manjim mogućnostima odlaska na međunarodne sastanke.

Od 489 jugoslovenskih standarda oko 4900 stranica, koliko je planom predviđeno da se objavi, prevešće se na jezike naroda Jugoslavije 158 standarda, sa oko 2500 stranica.

U ostale zadatke i poslove spadaju: poslovi razvoja, pravni poslovi, poslovi u okviru Društvenog dogovora o načinu i oblicima saradnje na utvrđivanju opšte politike standardizacije i unapređenju kvaliteta proizvoda, radova i usluga, publicistički poslovi i dr. | Poslovi razvoja se pretežno odnose na razvoj informacionog sistema (9 zadataka) i na metodološko analitičke poslove (7 zadataka).

U okviru pravnih poslova najvažniji je svakako priprema izmena i dopuna Zakona o standardizaciji.

U okviru pomenutog Društvenog dogovora, SZCS je zadužen kao direktan nosilac za dva značajna zadatka u vezi

sa uklanjanjem tehničkih prepreka pri izvozu naših proizvoda i u vezi sa analizom zakona ı propisa sa aspekta jedinstva jugoslovenske standardizacije, ali je takođe obavezan da učestvuje ı u izradi drugih zadataka gde su nosioci drugi organi i organizacije.

Od publicističkih poslova najvažniji su izdavanje Diltena ,,Standardizacija“ svaka dva meseca, JUS informacija dva puta u mesec dana i izdavanje dopune Kataloga jugoslovenskih standarda iz 1983. god., koja će sadržati i dopunu kataloga standarda ISO i IEC.

Značajno je na kraju pomenuti da je u plan ušla i izrada 5 kompleksnih programa standardizacije kojima će se definisati·- potrebe za jugoslovenskim standardima i tehničkim normativima za još neke oblasti.

Savet za standardizaciju je, dakle, ocenio da je plan veoma ambiciozno sastavljen imajući u vidu teškoće koje su prisutne u izvršavanju poslova u celoj privredi. S toga se za realizaciju ovog plana najviše apeluje na saradnju što većeg broja organa, organizacija i zajednica u zemlji.

Najobimnija saradnja se očekuje, kao i do sada, sa privrednim organizacijama udruženog rada, naučnim institucijama, velikim tehničko-tehnološkim sistemima preko predstavnika ovih organizacija u komisijama za izradu jugoslovenskih standarda i u drugim radnim telima SZS.

Naročito je važna saradnja na izradi prednacrta propisa i jugoslovenskih standarda i na razmatranju planova i programa rada SZS. Ukoliko se obezbedi uspešna saradnja ove vrste, obezbediće se i uspešno ispunjenje plana, čak i ako je on možda nešto ambicioznije postavljen.

Standardizacija 1984./br. 1—2