JUS standardizacija

Slika 6 — Grupa nužnika sa pretprostorima (primer-sklonište za 200 lica):

1— ženska grupa

2— muška grupa

3— fekalije — otpaci.

Kod vrlo malih skloništa suvi nužnici se mogu izuzetno nalaziti i u prostoriji za boravak. Svakako treba težiti da se na pogodan način odvoje.

Veći broj nužnika (preko dva) treba deliti u grupe na muška i ženska lica u odnosu 1 : 2.

Nužnici moraju imati pretprostor izuzev u malim skloništima. Svaka grupa treba da ima svoj pretprostor. Pretprostor mora imati vrata koja se sama zatvaraju.

Površina pretprostora određuje se po normativu 0,035 m? po 1 licu s tim da ne može biti manji od 1,2 m?. Pretprostor mora biti opremljen umivaonikom koji ima posudu za vodu i za otpadne vode. Po normativu dolazi 1 umivaonik na najviše 4 nužnika takođe se predviđa po 1 pisoar uz suv nužnik za muškarce.

3.3.3. Prostorije za otpatke

Prostoriju treba predvideti u svakom skloništu izuzev u vrlo malim. Sklonište može imati i više takvih prostorija koje mogu biti podeljene po užoj nameni (smeće, fekalije itd.) Prostorije treba vezati po mogućstvu sa sanitarnim prostorijama radi jednostavnije evakuacije otpadaka. Prostorije mogu biti povezane i ustavom ulaza.

Ukupna površina osnove prostorije se određuje prema normativu od najmanje 0,03 m? po jednom licu.

3.4. PROSTORIJE ZA UREĐAJE (INSTALACIJE) ZA PROVETRAVANJE

Za smeštaj uređaja za provetravanje skloništa dopunske i

94

osnovne zaštite moraju imati odgovarajuće prostore ili prostorije. ·

Dvonamenski objekti moraju imati prinudno provetravanje za upotrebu u miru prema važećim propisima za odgovarajuću aktivnost koja se obavija i za vanrednu upotrebu prema odredbama Pravilnika. Instalacije za provetravanje za mehaničku izmenu vazduha opremaju se centrifugalnim ventilatorima sa ručnim ili nožnim pogonom i pogonom elektromotorom sa priključkom za spoljnu mrežu bez sopstvenog izvora električne energije. Zavisno od veličine skloništa u skloništa se ugrađuje jedan ili više ventilatora. Na ovo se posebno odražava zahtev da snaga na ručici ventilatora ne bude veća od 60 W. U koliko se sklonište osnovne zaštite, za neku posebnu namenu, rešava dopunskom obradom vazduha prostorije za uređaje za provetravanje rešavaju se po kriterijumima za skloništa pojačane zaštite koja se klimatizuju.

U skloništima do 50 lica nalazi se, po pravilu, ventilacioni uređaj u prostoriji za boravak.

U skloništima preko 50 lica ventilacioni uređaj treba da se nalazi u posebnoj prostoriji.

· Prostorije za uređaje — instalacije za provetravanje u

dvonamenskim objektima koji služe samo za mirnodopsku namenu ne moraju imati zaštitna svojstva skloništa i mogu se nalaziti izvan kompozicije koja se dvonamenski rešava.

Veličinu prostora za instalacije — uređaje za provetravanje treba odrediti zavisno od vrste. Potrebne površine mogu se iskustveno proceniti:

— za skloništa dopunske i osnovne zaštite 0,04 do 0,08 m? /lice — za vrlo velika skloništa 0,06 do 0,09 m? /lice

U skloništima dopunske i osnovne zaštite treba u sklopu prostorija za uređaje, prema Pravilniku, odrediti i prostorije: — za ručni generator najmanje 1 m?

— za razvodni ormar najmanje 1 m?

— za rezervne filtre 0,5 do 1 m?

3.4.1.1. Prostorija ekspanzione komore

Ona ima funkciju da smanji propusni pritisak u sistemu ventilacije (iza protivudarnog ventila). Ekspanziona komora javlja se iz otvora za dovođenje vazduha i ispred otvora za odvođenje istrošenog vazduha.

Kao ekspanziona komora može se koristiti i vazdušni prostor peščanog pretfiltra, prostorija za otpatke i sl.

3.4.2. Prostorija za pretfiltre

U primeni su peščani pretfiltri i mehanički pretfiltri. Veličina prostorije za peščani pretfiltar određuje se prema broju i rasporedu filtarskih jedinica.

Peščani pretfiltri obrazuju se od normalnih jedinica po-

Standardizacija 1985./br. 3 — 4