JUS standardizacija
tanih i drugih zemalja u razvoju koji se odnose na učešće u radu međunarodnih organizacija. S tim u vezi, razmatrana su dva materijala koje su podnele indijska i kubanska delegacija. Oba materijala sadrže predloge za koordinaciju stavova nesvrstanih i drugih zemalja u razvoju u odnosu na predstojeću Generalnu skupštinu ISO (od 9 — 13. septembra 1985. godine u Tokiju) i izbor predsednika ISO i izbor članova za Savet ISO koji, takođe, treba da budu izvršeni tokom 1985. godine.
Sadašnja siruktura Saveta ISO je takva da samo jedna trećina od 18 zemalja-članica Saveta čine nesvrstane i druge zemlje u razvoju koje su članice ISO. Kako je Savet ISO osnovno upravljačko telo organizacije i s obzirom na činjenicu da Savet utvrđuje politiku, sa stanovišta ostvarivanja osnovnih interesa nesvrstanih i drugih zemalja u razvoju od posebnog značaja je šire učešće u radu Saveta. U toku 1985. godine ističe mandat Saudijskoj Arabiji, Kini i Indiji, te je nesvrstanim i drugim zemljama u razvoju predloženo da glasanjem podrže one nesvrstane i druge zemlje u razvoju koje će se kandidovati za upražnjena mesta.
Generalna skupština ISO usvojila je ISO Program razvoja za period 1983 — 1985. godine koji obuhvata devet elemenata i zadužila je Savet ISO da razmotri mogućnost stvaranja posebnog fonda u ISO za sprovođenje stavki iz programa. S obzirom da se sprovođenje ISO Programa razvoja odvijalo sporo, uglavnom zbog toga što nije bilo pomoći za stvaranje posebnog fonda, na IV sastanku zemalja koordinatora u Beogradu konstatovano je da ie sprovođenje programa nezadovoljavajuće i da treba vršiti pritisak na ISO kako bi se uložilo više napora za odvajanje sredstava za posebni fond. Imajući u vidu da je 1985. godina u toku, da nema vremena za sprovođenje programa i da mnoge stavke iz programa neće biti sprovedene, neophodno je, pri stvaranju narednih programa, imati u vidu stečeno iskustvo sa sprovođenjem programa za period 1983 — 1985. godina.
Rezolucijom br. 15/1984 DEVCO je osnovao Radnu grupu za izradu Programa razvoja za period 1986 1988. godinu. Indiji je ponuđeno (što je ona i prihvatila) da vodi rad ove grupe. Izrada nacrta Programa je u toku te će, po završetku, biti prosleđen svim članovirna radne grupe. Indija je zamolila sve zemlje učesnice V sastanka zemalja koordinatora da razmotre ovaj problem i pomognu Indiji u stvaranju takvog programa razvoja koji će moći da se sprovede. : Ispunjavajući jednu od postavki Akcionog programa saradnje u oblasti SMOC, nasvrstane i druge zemlje u razvoju, kroz koordinaciju stavova u okviru rada u međunarodnim SMOC organizacijama, dokazuju da su snaga velikih razmera, da će se zajednički napori na donošenju racionalnih odluka odraziti na interese zemalja u razvoju i doprineti jačanju principa koji se odnose na uspostavljanje novog rneđunarodnog ekonomskog poretka.
Standardizacija 1985./br. 78
SASTANAK STRUČNJAKA SVIH ZAIMTERESOVANIH ZEMALJA
Na || sastanku stručnjaka zainteresovanih zemalja razmatrane su i prihvaćene preporuke iz Izveštaja sa V sastanka zemalja koordinatora. Na predlog kubanske dele-
_ gacije odlučeno je da se preporuči nesvrstanirn zemljama
da se uključe u rad zemalja koordinatora u oblasti SMO C Učešće više zemalja u radu zemalja koordinatora pojačalo bi reprezentativni karakter zemalja koordinatora, te je prihvaćen predlog da sve zemlje Pokreta nesvrstanih, u zavisnosti od svojih interesa, obaveste o tome Koordinacioni biro u Njujorku, ali i Indiju kao zemlju koja predsedava u ovoj oblasti. i
S obzirom da su ustanovljena i prihvaćena područja rada i da su utvrđeni načini za sprovođenje Akcionog programa saradnje na sastanku zemalja koordinatora i satancima funkcionalnih grupa, naglašena je potreba za bržim radom na sprovođenju preporuka. Zbog toga je od predsedavajućih u funkcionalnim grupama zatraženo da ubrzaju rad u grupama kako bi se na osnovu rezultata rada tih grupa privukla pažnja i ostvarilo učešće više zemalja. Razmatranje problema utvrđivanja potreba zemalja članica Pokreta nesvrstanih i njihove spremnosti da uzaja- · mno sarađuju potvrdilo je zapažarnija sa prethodnih sastanaka da se utvrđivanje potreba može izvršiti samo na Osnovu odgovora na upitnike funkcionalnih grupa. Kada se budu ustanovile potrebe, napori za ostvarivanje uzajamne saradnje biće planski usmeravani.
Grupa stručnjaka zainteresovanih zemalja se složila sa preporukama zemalja koordinatora da koordinacija stavova nesvrstanih i drugih zemalaj u razvoju treba da bude usmerena ka multilateralnom nivou pri stvaranju politike, razmatranju finsijskih aspekata i izboru za važna mesta u međunarodnim organizacijama. Dogovoreno je, takođe, da nesvrstena i druge zemlje u razvoju, ako izbori za mesto predsednika ISO uključe kandidata iz nesvrstanih ili drugih zemalja u razvoju, podrže tu kandidaturu. Pošto lista kandidata za članove Saveta ISO još uvek nije potpuno utvrđena, odlučeno je da, kada zemlje kandidati budu poznate, Kuba, Jugoslavija i Indija sprovedu zajedničke konsultacije i obaveste druge zemlje Pokreta nesvrstanih o predlozima za podršku'kandidata iz nesvrstanih zemalja i zemalja u razvoju. imajući u vidu širinu konsultacija, predloženo je da na teritoriji Afrike, Tanzanija obavi te konsultacije.
Grupa stručnjaka iz zainteresovanih zemalja izrazila je zabrinutost zbog sporog sprovođenja ISO Programa razvoja za period 1983 — 1985. godinu, jer je cilj tog programa da se pomogne zemljama u razvoju (članicama ISO) u jačanju aktivnosti u oblasti standardizacije. S obzirom da će Program razvoja za period 1986 — 1988. godina biti podnet na usvajanje na Generalnoj skupštitni ISO (u
205