JUS standardizacija

septembru 1985. godine), predloženo je da sve nesvrstane i druge zemlje u razvoju, koje budu učestvovale u radu skupštine, izvrše pritisak u cilju dobijanja odgovarajuće finansijske pomoći od ISO za sprovođenje programa. Na sasatnku grupe stručnjaka iz zainteresovanih zemalja prihvaćeno je da Kuba i Jugoslavija razmotre mogućnosti za organizovanje sastanaka zemalja koordinatora i Grupe stručnjaka iz zainteresovanih zemalja i da, posle dogovora, o tome obaveste Indiju.

Takođe je odlučeno da Indija, kao zemlja koja predsedava sastancima Grupe stručnjaka iz zainteresovanih zemalja, obavesti sve međunarodne organizacije o rezultatima sastanka i uputi izveštaj sa sastanka Konferenciji ministara spoljnih poslova nesvrstanih zemalja koja će se održati u Angoli (u septembru 1985. godine).

Na predlog kubanske delegacije, sve delegacije zemalja koje su učestvovale na sastancima, izrazile su iskreno priznanje i zahvalnost vladi Indije, Indijskom zavodu za standardizaciju i drugima koji su doprineli da se sastanci

uspešno završe i da boravak delegata u Indiji bude UgOdan. REZIME

Rezimirajući iznete stavove moglo bi se zaključiti da je najveća tekovina sastanka stvaranje osnova za efikasno sprovođenje Akcionog programa saradnje. Značajnije preporuke sa ovih sastanaka su:

1. da se stvori baza podataka za centralizovanu informacionu mrežu pomoću koje bi se vršila efikasna razmena

tehničkih informacija između nesvrstanih zemalja;

2. da se osnuje međunarodni centar za obuku kadrova iz nesvrstanih zemalja u oblasti SMOC. U cilju što boljeg iskorišćenja sredstava za obuku, Centar može organizovati programe za obuku u raznim regionima i koristiti sredstva sa kojima raspolažu nesvrstane zemlje iz tog regiona; 3. da se nesvrstanim zemljama pomogne pri stvaranju ispitnih stanica, jer one predstavljaju vitalnu kariku u me đunarodnoj trgovini i za unapređenje kvaliteta proizvoda; 4. da se stvore mehanizmi za usklađivanje postupaka, tehničkih propisa i standarda radi nesmetanog odvijanja trgovine između nesvrstanih zemalja:

5. da se obrazuje odbor od stručnjaka iz nesvrstanih zemalja čiji bi zadatak bio stvaranje i jačanje infrastrukturnih sredstava u ovoj oblasti;

6. da se istraže mogućnosti za stvaranje specijalnog fonda između nesvrstanih zemalja za sprovođenje programa saradnje;

7. da se koordiniraju stavovi nasvrstanih zemalja na multilateralnom nivou pri utvrđivanju politike, finansijskih aspekata i izbora za važne položaje u međunarodnim Organizacijama putem uzajamnih konsultacija i stvaranja jedinstvenog pristupa; ı

8. da se stvore mehanizmi za realizaciju: usklađivanja stavova između nesvrstanih zemalja na tehničkim poslovima u međunarodnim organizacijama u oblasti SMOC:

9. da se poveća uticaj i broj predstavnika iz nesvrstanih i zemalja u razvoju u Savetu ISO, i drugim upravljačkim telima međunarodnih organizacija za standardizaciju.

206 1. =O uuu MRAK ANI. 1 IE ai: ME: AZ 1. A ALAL i} 0 M, EO aa KA O OL: EJ ai

Standardizacija 1985./br. 78