JUS standardizacija
Zaštita od indirektnog dodira (ranije je korišćen termin „posredan dodir”) koji se definiše kao ,,dodir ljudi ili životinja sa izloženim provodnim delovima koji su došli pod napon usled kvara”, odgovara zaštiti od previsokog
napona dodira.
Radi lakšeg sagledavanja pristupa zaštiti od električnog udara u novoj regulativi, ista se daje u sledećem pregledu.
Zaštita od električnog udara (JUS N.B2.741)
zaštita
Dopunska
| Zaštita od direktnog dodira
Kompletna — lIzolovanjem Pregrađivanjem u kućištima
Preprekama
zaštita — Stavljanjem van dohvata ruke i — Automatskim isključivanjem uređajima koji deluju na diferencijalnu struju
Upotrebom bezbednosno malog napona
Upotrebom malog radnog napona
— Automatskim iskijučivanjem napajanja
Zaštita od indirektnog dodipa
eizjednačenjem potencijala esistem TN esistem TT esistem IT
— Dopunskim izjednačenjem potencijala — Upotrebom apazata i uređaja klase || — Postavljanjem u neprovodne prostorije
— Lokalnim izjednačenjem potencijala
— Električnim odvajanjem
Kod zaštite od indirektnog dodira, napon dodira, definisan kao napon koji se pojavljuje na izolaciji između istovremeno pristupačnih delova, iznosi najviše 50 V efekftivne vrednosti naizmenične struje ili 120 V jednosmerne struje bez naizmenične komponente. U važećoj regulativi je dozvoljeni napon dodira bio 65 V.
Prethodno primenjivane mere zaštite od previsokog napona dodira pomoću zaštitnog uzemljenja i nulovanjem, u novoj regilativi su obuhvaćene zaštitom od indirektnog dodira automatskim isključenjem napajanja koje je predviđeno da spreči pojavu napona takvog iznosa i trajanja da predstavlja rizik usled štetnog fiziološkog dejstva na organizam. Ova mera zaštite zahteva koordinaciju tipa razvodnog sistema u pogledu uzemljenja i karakteristika zaštitnih provodnika i zaštitnih uređaja.
Standard JUS N.B2.742 — Zahtevi u odnosu na bezbednost. Zaštita od toplotnog dejstva, tretira zaštitu od štetnog delovanja toplote ili toplotnog zračenja koje razvi-
Strandardizacija 1986./br. 3—4
jaju električni uređaji, a posebno zaštitu od delovanja gorenja ili starenja materijala, rizika od opekotina i smanjenja sigurnosti rada opreme. Daju se takođe temperaturne granice u normalnoj upotrebi za pristupačne delove opreme na dohvatu ruke.
Standard JUS N.B2.743 — Zahtevi u odnosu na bezbednost. Zaštita od prekomernih struja, utvrđuje svojstva zaštitnih uređaja i to: uređaja za zaštitu od struje preopterećenja, i kratkog spoja. Daje se koordinacija provodnika i zaštitnih uređaja i koordinacija zaštite od preopterećenja i kratkog spoja kao i ograničavanje prekomerne struje karakteristikama napajanja. · Nova regulativa ne tretira zaštitne naponske sklopke. Zaštitna strujna sklopka je zaštitni uređaj diferencijalne struje, a verovatno je pravilnije prekidač diferencijalne struje ili prekidač struje odvoda prema zemlji.
Pored potpuno novog principa izlaganja materije, nova regulativa je daleko obimnija i predviđa postupak pro-
59