JUS standardizacija
đivanje sa međunarodnim standardima zahtevaju i mnogi drugi faktori specifični za ovu oblast kao što su usklađivanje proizvodnih programa jugoslovenskih proizvođača sprega „Interface“ sa svetskim, između numeričkih upravljača i električne opreme industrijskih mašina, utvrđivanje karakteristika zajedničkih za bezbedno korišćenje opremigs različittih proizvođača, standardizacija signala koji prolaze kroz spregu, njihove električne karakteristiks | naširi povezivanja i montaža i mnogi drugi.
Prema svojoj prirodi, elektrotehnička regulativa je podložna promenama u skladu sa postignutim tehničkim napretkom | razvojem nauke i tehnologije, pa je cilj ovog referata postignut ako upućuje i motiviše stručnjake na kontinualno praćenje i učestvovanje u daljem rsdu na regulativi u ovoj značajnoj oblasti.
LITERATURA:
1. Standardi iz oblasti električne opreme industrijskih mašina: IEC, ISO, JUS.
2. Dokumenti radnih grupa TC 44/IEC | (Sec) 101.
3. GUIDE 104 (1980) Guide to drafting of rat stangiards, and ihe rOle of Committees with safety pilot functisr:;š
4. G. Spaić, Izveštaj o međunarodnom zasedniu TC/?1EC u Dubrovniku od 22. do 25. oktobra 1985. godine
5. Zakon o standardizaciji, ,,Službeni list SFRJ”, br, 28/77 i 11/80.
6. JUS uputstvo 3, prvo izdanje, avgust 1985. godine, UBUT stvo za obavljanje poslova i aktivnosti u vezi sa sprovođičnjem GATT sporazuma o tehničkim preprekama trgovini. ument 44
SARADNJA PROIZVOĐAČA | POTROŠAČA REZNOG ALATA NA USAGLAŠAVANJU i PRIMENI STANDARDA U FUN KCIJ! OBOSTRANIH INTERESA
Branimir MITROVIĆ, dipl. ing.
il ANALIZA SADAŠNJEG STANJA STANDARDIZACIJE, UZROCI I POSLEDICE
Uvidom u važeće nacionalne standarde za rezne alate za obradu mefala može se konstatovati da ova oblast nije dovoljno pokrivena kvalitetnim standardima. Ta činjenica kao i iskustva velikog broja ljud! koji se bave standardizacijom, da se I oni standardi koji su kvalitetni nedovoljno i nepotpuno primenjuju dovode do foga da pozitivni ekonomski efekti izostaju. Polazeći od toga da rezni alat ima itekako važnu funkciju u industriji prerade metala ovom problemu treba gtudiozno prići.
|Cilj ovog izlaganja je da se ovaj problem posmatra sa aspekta proizvođača reznog alata s obzirom da isti ima dugogodišnji uvid u porudžbine potrošača , a pritom se daje jedan mode! saradnje između proizvođača I korisnika reznog alata koji bi pomogao da se izrada i primena JUS standarda podigne na jedan viši nivo.
Poznato je da se za izradu JUS standarda kao osnova u većini slučajeva uzimaju standardi Međunarodne organizacije za standardizaciju i standardi industrijski razvijenih zemalja. Kao glavni uzroci spore izrade JUS standarda su sledeći:
— još uvek nije dovoljno shvaćeno u našem društvu da je standardizacija faktor za povećanje produktivnosti i ekonomičnosti poslovanja,
Standardizacija 1986./ br. 7–8
— nedovoljna ili slaba razvijenost interne standardizacijš u organizacijama udruženog rada,
— nedovoljna informisanost rukovodećeg kadra u organizacijama udruženog rada o efektima standardizacije, da bi razvijali rad na standardizaciji u svojim sredinama,
— nedovoljan broj stručnih lica zaposlenih u Saveznom 2ž8vodu za standardizaciju II u OOUR-ima pa prema tome i nedovoljan i nepotpun rad komisija za donošenje standarda, — slaba aktivnost članova komisije delegirsnih od organizžacija udruženog rada u smislu formiranja nacrta, predloga standarda, odnosno pokretanja postupka za izradu standarda, :
— malo učešće stručnjaka iz privredno nedovolino razvijenih područja u radu komisija za izradu standarda pri Saveznom zavodu za standardizaciju.
— nedovoljna opremlejnost standardoteke u organizacijama udruženog rada i njihova ažurnost,
— nedovoljna saradnja službe standardizacije sa drugim službama u organizacijama udruženog rada,
— formirane navike i mišljenja da su poslovi standardizacije samo u domenu službe administracije i da samo od nje mo-
· raju poteći nacrti i predlozi standarda, odnosno da se ona
127