JUS standardizacija

OSVRT NA JUBILEJE STANDARDIZACIJE U 1986. GODINI Zoran Milivojević, dipl. ing.

Godina 1986. je višestruko značajna za razvoj standardizacije u svetu i kod nas.

Prva Kon ferencija o standardizaciji je održana u Drezdenu 1886. godine.

7906. je osnovana Međunarodna elektrotehnička komisija (IE C)| 1926. godine na Panameričkoj konferenciji o standardizaciji osnovano je Međunarodno udruženje za standarde {ISA}, preteča današnje Međunarodne organizacije za štandardizaciju {ISO}.

Konferencija koordinacionog komiteta za standardizaciju Ujedinjenih nacija (UNSCC) održana je 14. oktobra 1946. godine u Londonu {i tada je donet prvi dokumenat o osnivanju Međunarodne organizacije za standardizaciju { ISO). Od pre sedamnaest godina ovaj datum se slavi svake godine u svetu standardizera kao Svetski dan standardizacije.

Razvoj jugoslovenske standardizacije počinje takođe 1946. godine (mada je i ranije bilo nekih pokušaja u oblasti alektrotehnike i građevinarstva) kada je Ukazom Predsednika vlade FNRJ, septembra 1946. godine doneta Uredba o standardizaciji i formirana Savezna komisija za standarde koja se bavila utvrđivanjem i donošenjem tehničkih staridarda (kasnije: jugoslovenskih standarda). + Jugoslovenski zavod za standardizaciju je osnovan 1960. godine kada je i preuzeo ove poslove.

Ove godine će se znači proslaviti četrdeset godina rada na standardizaciji u Jugoslaviji. Prilikajedase ovim povodom kaže o rezultatima koji su postignuti u proteklom periodu i o onome što je vezano za njenu budućnost.

Prelomni momenat u razvoju jugoslovenske standardizacije nastupio je donošenjem Zakona o standardizaciji 1977. i

1980. (Izmene i dopune). Važno je da je ovim zakonom Skupština SFRJ definisila politiku standardizacije i na taj naČin se opredelila za integralni koncept standardizacije.

Wapori koji su dosada uloženi na poslovima standardizacije u našoj zemlji dali su značajne efekte u pogledu obima donetih jugoslovenskih standarda, angažovanosti stručnjaka i rezultata u radu koji se mogu oceniti pozitivnim.

U ovom kratkom pregledu {povodom ovog jubileja četrdesete godišnjice jugoslovenske standardizacije štampa se publikacija u kojoj je na detaljan način dat pregled rada u proteklih četrdeset godina) treba istaći podatak da u 250 komisija za standarde aktivno učestvuje u radu preko 5 200 stručnjaka na 400 sastanaka godišnje. U toku godine u Saveznom zavodu za standardizaciju se obradi oko 1 350 dokumenata vezanih za standarde i oko 500 koji se odnose na propise. Dosada je objavljeno preko 10 000 jugoslovenskih standarda, donet veći broj propisa i oživotvoren sistem obaveznog atestiranja.. ·

Dalji pravci razvoja jugoslovenske standardizacije moraju se tražiti .u što bržem reagovanju na zahteve i potrebe u ovoj oblasti sa ciljem intenziviranja poslova uz pametno definisanje suštinških prioriteta ne gubeći nikada iz vida opšti interes. Pri tome se nesme zaboraviti rizik da nagli progres ne ostavi iza sebe tempo izrade i „donošenja standarda s jedne strane, i obazrivost da sve veći obim poslova koji se planiraju ne prevaziđe mogućnosti kojima raspolaže jugos/ovenska standardizacija s druge strane. Stvaranje odgovarajuće „,klime za standardizaciju” i snažne podrške javnog mnjenja trebalo bi da omoguće prevazilaženje raznih teškoća i otvaranje puteva za uspešniji rad ubuduće.

U pogledu usaglašavanja predloga za donošenje standarda, sistem konsenzusa, Koji sada postoji, treba učiniti efikasnijim, aktivnim uključivanjem svih zainteresovanih struktura u komisije, sa nastojanjem da se usvoje, gledano sa :ehniČkog aspekta, što savremenija rešenja prema međunarodnim standardima, koja će omogućiti rast tehno/oškog nivoa naše proizvodnje, razvoj privređivanja i povećanje izvoza naših proizvoda u skladu sa usvojenim programom ekonomske stabilizacije u našoj zemlji. Postoje svi preduslovi za brži rad na stvaranju jugoslovenskog sistema obezbeđenja kvaliteta koji će obuhvatiti funkcionisanje svih njegovih elemenata od OURH-a, preko zakonskog regulisanja na nivou države do ukljućivanja u međunarodne sisteme. | Usklađivanje standarda sa međunarodnim standardima je od ogromnog značaja za izvoz naših proizvoda. Nema izvoza bez kvaliteta ni kvaliteta bez odgovarajućih standarda. . |

Molimo da uvažite ispravku greške koja se u vezi sa godinom osnivanja JZS potkrala u JUS informacijama br. 19 od 1. oktobra: umesto 1962, godine kako je tamo odštampano treba da bude 1960. godine.

175 .

Rs aa II O O a e a e e a e O e a a O a a O O O O

Standardizacija 1986./br. 9—10