JUS standardizacija
provodnički energetski pretvarači za sisteme električne vuče sa promenljivom brzinom”, postavilo se pitanje u kojoj meri se može prići rešavanju kompenzacije reakiivne energije i poništavanja harmonika u kontekstu sistema vuče sa promenljivom brzinom.
Oprema za savremenu kompenzaciju koristi gradaciju snage zanaizmeničnu struju za koju je potkomitet SC 22 B, pripremio nacrt standarda.
Međutim, kompenzacija je uglavnom ostvarena do stepena srednjeg napona sa opremom konstruisanom na isti način kao pretvarači za sisteme prenosa energije jednosmernom strujom visokog napona (CCHT) koji pripadaju oblasti SC 22, šta više, predmet rada potkomiteta SC 77 B obuhvata kompatibilnost mreža industrijskih sistema u pogledu harmonika i reaktivne snage. Poikomitet SC 22 G priprema preporuke za tehnolagiju sistema koje se odnose na uzajamno delovanje elektronskih energetskih uređaja i sistema za distribuciju industrijske energije. Ove preporuke uzeće u obzir potkomitet zadužen za „Industrijske mreže i druge nejavne mreže i odgovarajuće uređaje” (SC 77 B)
Potkomitet SC 22 B treba da proveri da li revidirani standard 146/IEC pokriva dovoljno pravila za elektronske uređaje za kompenzaciju reaktivne energije i poništavanje harmonika, dok SC 22 F treba da proveri da li njegovi standardi obuhvataju ili će obuhvatiti dovoljno posebna pravila priključivanja na sistem naizmeničnog visokog napona.
Potkomitet SC 22 F je doneo standard 633/IEC koji se odnosi na terminologiju podstanica i standard 700/IEC „lspitivanje poluprovodničkih: ventila za prenos energije jednosmernom strujom visokog napona”.
Standard 633/IEC pokazuje da radovi SC 22 F idu izvan pretvarača CCHT. To je zbog toga što standardi za distribuciju električne energije jedva da dotiču problem tehnologije jednosmerne struje. Potreba da se polje aktivnosti SC 22 F proširi postala je još jasnija kada se pogleda predmet koji je pratio: „Ponašanje sistema
262
CCHT : Prvi deo: Uslovi stabilnog režima” čiji je projekt usvojen za šestomesečni postupak.
Tehnička pitanja koja se tiču svih sistema CCHT biće prvenstveno razmatrana sa zadacima Koji su sada u ioku u odnosu na stabilnost sistema CCHT u slučaju grešk i kada se stavljaju pad napon i isključuju. Biće uzeti u razmatranje nedostaci u svim vitalnim delovima jednog sistema CCHT, da bi se upoznale same celine za pretvaranje, reaktanse, filtri i drugi mediji za jedncsmernu struju, linije jednosmerne strujg, uzemijivači linija ili povratni metalni provodnici, eventualna pomoćna oprema i za telekomunikacije i čak sistem sa naizmeničnom strujom sa filtrom za naizmeničnu struju i kompenzacijom reaktivne snage. Koordinacija izolacije u sistemu CCHT biće isto tako uzeta u obzir.
Jedan drugi projekat obuhvata dinamičkui stabilnot sistema CCHT u normalnim uslovima, tj. u odsustvu grešaka.
Brza evolucija tehnologije statičkih pretvarača sa njihcvim ugrađenim sredstvima za komandovanje, kao što su mikro-računari, dovodi do njihove integracije u sve brojnije električne sisteme i to zahteva usaglašavanje mečđunarodnih standarda.
Dopunska objašnjenja:
TC 22 sa svojim potkomitetima priprema međunarodne standarde o elektronskim energetskim pretvaračima. Potkomiteti obrađuju pretvarače u različitim oblastima primene,i to:
SC22B: Poluprovodničke energetske pretvarače
SC22D: Energetske pretvarače za električnu vuču
SC22E: Stabilisane izvore
SC22F: Preivarače za prenos jednosmernom strujorn: visokog napona
SC22G: Pretvarače sa poluprovodnicima za sisteme s8'ekiričnog upravljanja sa promeniljivomi brzi'nom. Prevela:
Tatjana Marjanović, dipl. ing.
i i —c—–-__ –J–— i Ic ıı O
Standardizacija 1986./br. 11—417