JUS standardizacija
ENERGETSKA ELEKTRONIKA — DINAMIČNI RAZVOJ
Članak Dr J. Webera, predsednika TC 22 Međunarodrie
elektrotehničke komisije (IEC) i prof. M. Michel-a, predsednika SC 22B, objavljen u Biltenu IEC br. 91/1985.
Oblast energetske elektronike, koja obuhvata pretvaranje (konverziju) i komutaciju energetske elektronike, imala je dinamičan razvoj za poslednje tri decenije. Evolucija je počela kada su uređaji sa živinom parorr zamenjeni poluprovodničkim elementima, pojavom poluprovodnika, ventilskih elemenata vrlo velike snage, kao što su diode i tranzistori velike snage, tiristori i tiristori sa strujnim pojačanjem. Osim toga, veliki broj tranzistora, zatim integralnih kola su korišćeni u upravljačkim struinim kolima energetskih pretvarača, tako dobro da je sam pretvarač snage postao kompleksni elektronski uređaj koji obuhvata ne samo ventilske elemente poluprovodnika, već isto tako veliki broj signalnih elektronskih delova.
Napredak energetske elektronike je celovit razvoj primene elektronskih energetskih pretvarača. Energetski pretvarači su bili korišćeni jedino u sistemima napajanja jednosmernom strujom i punjačima baterija. Danas, se oni upotrebljavaju, sa različitim nivoima snage, u svim oblastima elektronike, počev od vrlo malih pretvarača sa specijalnim napajanjem sa stabilisanom snagom do pretvarača velikih snaga u mrežama za distribuciju električne energije.
Standard 146/IEC za poluprovodničke pretvarače ukazuje na razvoj energetske elektronike od 1963. godine, pod naslovom „Ćelije, elementi, sklopovi i grupe ispravijača sa monokristalnim poluprovodnicima”.
U ovaj standard su, još u fazi usvajanja, uneta poglavlja koja su se odnosila na tiristorske pretvarače. Ovi radovi kombinovani tokom revizije doveli su 1971. godine, do novog izdanja „,Poluprovodničkih pretvarača”.
Sledeća revizija kojoj se pristupilo 1975. godine, biće uskoro data na šestomesečni postupak. Svi ovi radovi pokazuju da je standard 146 IEC odraz dinamičkog razvoja energetske elektonike. _
Shvatanja su se mnogo izmenila od pojave prvog standarda više od pre dvadeset godina. Ne samo da se povećao broj komandnih kola u energetskim pretvaračima, već se uvodi i kompleksniji upravljački sistem unutar pretvarača ili u blizini mesta gde je smešten.
Uzeta su takođe u obzir razmatranja koja se odnose na si steme, imajući u vidu da energetski pretvarači predstavljaju deo jednog sistema koji funkcioniše sa vrlo različitim tipovima opreme za merenje i upravljačke opreme.
Tehnički komitet TC 22 pridaje sve veći značaj sledećim
sadržajima:
— izučavđhju funkcionisanja celog sistema i uzajamnih uticaja svih njegovih delova
— definisanju i primenjivanju uslova zajedničkog rada za sve delove
— utvrđivanju graničnih vrednosti za sve deloe.
Ovi aspekti našli su svoje mesto u diskusijama na najvišem nivou u okviru koordinacije aktivnosti na standardizaciju u IEC-u.
Odgovarajući stručnjaci izvesnog broja tehničkih komiteta su se 1980. godine saglasili da istraže da li standardi koji se donose u njihovim komitetima mogu da budu u sukobu sa drugim standardima, kada se primene na kategoriju vrlo bliskih uređaja. To je postalo utoliko važnije što se više koristi elektronika za komunikacije, upravljanje i energetsku elektroniku različitim tipovima uređaja koji su predmet specifikacija tehničkih komiteta IEC-a.
Smanjenje dimenzija uređaja izazvano elektronikom omogućava da se sakupi i smesti pod isto kućište oprema različitih tipova, npr. sklop aparata postavljen u jednoj fabrici konstruisan prema standardu 439/IEC, može da sadrži sklop tiristora konstruisanih prema standardu 146 IEC-a.
S druge strane jedan uređaj energetske elektornike može da sadrži više ili manje aparatura. Tako se isti deo uređaja može konstruisati! prema jednom od dva standarda, po želji proizvođača. Međutim, svaki od standarda ima svoj istorijat i svoju opravdanost a uputstva su izrađena nezavisno. To znači da se elektronski uređaj sada koristi u istim uslovima ali da standardi sadrže uputstva koja ukazuju na razlike koje su nebitne.
Ovi problemi se razmatraju u konsultativnom komitetu za elektrotehniku i komunikacije (ACET) IEC-a. TC 22 član ACET-a, je predložio da usaglasi specificirane uslove funkcionisanja za različite tipove opreme koja u stvari radi pod istm uslovima. ACET je formirao radnu grupu za objedinjavanje opreme prema stanju i radi usaglašavanja vrednosti uslova rada koji se mogu prihvatiti za sve proizvode čiji su komiteti prezastupljeni u ACETU-u. Koordinacija među potkomitetima SC 22 je isto tako bitna. Posle konstituisanja potkomiteta SC 22G ,„,Polu-
261
Standardizacija 1986./br. 11—12