JUS standardizacija
voda. Od samog početka rada Saveta tehnologa ove industrije, koji je formiran pri Jugoslovenskom institutu za tehnologiju mesa, shvatilo se da propis o kvalitetu mora da bude jasan i da omogući da se propisane norme (parametri kvaliteta) mogu kontrolisati i na proizvodima koji su u prometu. Sva istraživanja koja je u višegodišnjem radu izvršio Savet tehnologa kretala su se u pravcu proučavanja i iznalaženja tehnoloških rešenja ali istovremeno i u proučavanju sastava dobijenih proizvoda od mes” pernal- živine. obijeni podaci su poslužili kao osnova za izradu Nacrta pravilnika o kvalitetu proizvoda od mesa pernate živine.
Na osnovu odluke donete na širem sastanku objavljujemo u glavnim crtama ovaj nacrt, čije će odredbe biti proveravane u toku 1987. godine od Saveta tehnologa, ali i pojedinačno od svake proizvođačke organizacije. Tek na kraju ove godine, a na osnovu većeg broja podataka dobijenih istim metodama u više laboratorija, izvršila bi se eventualna korekcija nekih parametara pa bi propis išao u završnu proceduru.
I. OPŠTE ODREDBE Član 1
Jasno se kaže da se ovim pravilnikom propisuju minimaini uslovi kvaliteta ovih proizvoda i minimalni uslovi za očuvanje tog kvaliteta.
Član 2
Propisuje se obaveza donošenja proizvođačke specifikacije za one proizvode koji nisu obuhvaćeni ovim pravilnikom. Međutim, jasno se ističe da se najpre moraju poštovati uslovi propisani za srodne proizvode iz ovog pravilnika. Znači može se unapređivati odnosno može se poboljšavati kvalitet proizvoda ali nije moguće promeniti ime i dati oznaku ,,sasvim nov proizvod” koji se u osnovi ne razlikuje od postojećeg. Još je teže onda kada je kvalitet tog „,,novog” daleko ispod kvaliteta postojećeg proizvoda a kao nov proizvod dobija bolju cenu, što dovodi do stalnog pogoršavanja kvaliteta.
Članovi 3, 4,5, 6,77 i B obuhvataju odredbe zajedničke za sve proizvode iz ovog pravilnika i to: način deklarisanja, način prevoza i očuvanja kvaliteta, odstupanje od neto deklarisane mase; jasno je istaknuto da odredbe ovoga pravilnika važe za sve OOUR, druga pravna lica i građane koji proizvode i stavljaju u promet ove proizvode. Član 9 obuhvata značenje pojedinih izraza kao i definicije nekih delova. Jasno je rečeno šta se smatra osnovnim
sastojkom pri proizvodnji ovih proizvoda, šta je dodatni sastojak, začin ili aditiv. Definisano je ,,čisto meso” kao i meso zaklane pernate živine. Po prvi put je definisano mašinski otkošteno meso pa je ovde čak dat i minimalni kvalitet. Ovim članom su obuhvaćena 22 pojma.
Član 10 obuhvata listu dozvoljenih dodatnih sastojaka koji se mogu koristiti u proizvodnji ovih proizvoda ali su već u samom zaglavlju utvrđena njihova namena, vrsta proizvoda od mesa kome se mogu dodavati. količina koja se može koristiti i na kraju način deklarisai'ja.
Član 11 obuhvata listu aditiva koji se mogu dodavati proizvodima od mesa pernate živine. Aditivi iz liste su obrađeni na isti način kao i dodatni sastojci. Odnosno već iz liste se može videti, u koju svrhu se dodaju, kojim proizvodima koji aditiv može da se dodaje, količina koja se sme dodati i način deklarisanja.
II PROIZVODI OD MESA Član 12
U smislu ovog pravilnika proizvodi od mesa su:
A — Proizvodi od mesa pernate živine (Može se koristiti meso svih vrsta pernate živine pod uslovom da se deklariše)
B — Proizvodi od mesa pernate živine uz dodatak masti stoke za klanje.
C — Proizvodi od mesa pernate živine uz dodatak masti i mesa stoke za klanje (količina mesa pernate živine ne sme da bude ispod 60 %)
D — Proizovdi od mesa pernate živine niske kalorične vrednosti
E — Proizvodi od mesa pernate živine sa biljnim belančevinama. Za proizvode dobijene od salamurenog mesa propisano
je da ne smeju da sadrže više od 15 mg nitrita na 100 gr
proizvoda.
— da ne sadrže više od 0,3 % dodatih fosfata odnosno
ne više od 0,60 % ukupnih fosfata (kao PaO.s)
— da ne sadrže više od 300 mg glukono-delta-laktona
U daljem tekstu se najpre razrađuje GRUPA A ili grupa
koja je proizvedena isključivo od mesa pernate živine.
Član 13
Od mesa pernate živine, bez dodataka masti i mesa stoke za klanje, proizvode se i stavljaju u promet sledeće grupe proizvoda:
Proizvodi od usitnjenog i oblikovanog mesa
— kobasice
— konzerve
— suvomesnati proizvodi
301
U U i ESI rs ya JU IU AA. IAA AAA A. JAVA AA 081 AAA AAA. (UA AL Bla u 1 u ai uu ___S"
Standardizacija 1987./br. 1—2