JUS standardizacija

standardi i propisi u jugoslaviji

OSNOVNI REFERENTNI MODEL POVEZIVANJA OTVORENIH SISTEMA (OSI) — !SO 7498

Vesna ČAKAREVIĆ, dipl. ing

Jedna od najvećih želja korisnika računara je povezivanje

različitih računarskih sistema u skladnu celinu. Računar-

ski sistem predstavlja skup od više računara sa pripada-

jučom programskom opremom, koji čini samostalnu celi-

nu, sposobnu za obradu i/ili prenos informacija.

Uslov za realizaciju distribuiranoa sistema je obezbeđe-

nje sledećih funkcija:

— međuprocesne komunikacije i sinhronizacije

— jedinstvenog predstavljanja struktura podataka

— skladištenja informacija

— upravljanja procesima i resursima

— integriteta | zaštite

— pronramske osnove za razmenu distribuirane aplikaciJe. Povezivanje računarskih sistema se vrši iz dva osnovna

razloga. Prvi je O iskorišćenosti sistema, tako

efikasnije koristi više resursa. Drugi

K, DOVOZIVSJjS računar U Pi

ma zahteva strukturirano rešavonje iju. Razvoj ISO OSI standarda je 0 pristupa staridardizaciji i ima sleqećs

i postepenu stan sndar

primer || Gi aLTO

. Cilj OS! standarda je da omogući heterogenim sistemi-

a, primenjenim na različite i nszavisne načine, da međiusobno rage, tj. da komuniciraju jedan sa drugim. Da bi se ovo emonućilo, doneti su međunarodni standardi za OS! protokole, koji koriste OSI referentni model kao okvir.

. Cilj OSi standarda je realizacija nove tehnologije, jer OSI standardizacija ne podrazumeva samo izbor postojećih industrijskih standarda, već donošenje novih. Zato je potreban dodatan rad ne samo na razvoju, već i istraživanju, u koji se uključuju istraživačke organizacije iz različitin zemalja.

3. Opšti značaj OSI standarda omogućuje njihov razvoj nezavisno od pritiska velikih proizvođača, koji počinju da koriste pravo ravnopravnog sudelovanja i aktivno se uključuju u sve faze standardizacije, čime je omogućeno brzo usvajanie standarda u praksi.

4. Istovremeno sa unapređenjem standarda vrši se i razvoj metodologije i uređaja koji potpomažu njihov razvoj i primenu.

3

BJ

566

5. Svaka OSI aktivnost se najpre standardizujeu OSnOVnom obliku, koji je jednostavno primeniti i DrZO UVOditi., Standardi se mogu kasnije po potrebi dopunjavaii, 6. Najbrže se donose OSI standardi nižih slojeva, Koji predstavljaju potrebnu inirastrukturu za posebne OSi aplikacijs:.

n

Sistem koji pri komunikaciji sa drugim sistemima poštuje OS! standards nazivamo otvoren sistem. OSI standardi propisuju samo spoljašnji odnos otvorenih sistema Dri komunikaciji sa drugim otvorenim sistemima, a ne i način prirriene tog odnosa unutar sistema. Otvoreni sistem mecđupovezivanja je otvcren na dva načina: otvoren je za komunikaciju sa drugim O“VOrenim sistemima i otvoren je

svojih karak teristika.

O OSi standarda pracs povezivanja OWOreTn apstraktnog mogsiiranja sistema Dpotreons za u skladnu celinu. Taj model je Bpreviše

na su potrebni po-

r bni standardi za nossbna područja OSI. ij riastavku

m ado:

1. OPŠTE ODLIKE STANDARDA Referentni mode! definiše apstrakinu arhitekiuru OiVOrenih sistema i odnos elemenata te arhitekture,

Realni distribuiran sistem se sastoji od više otvorenih sistema. Svaki od otvorenih sistema je hijerarhijski organizovan u više slojeva. Na ovaj način je omogućena postupnost izrade distribuiranih sistema — svaki sloj obezbeđuje uslugu višem nivou. Uslica, koju obszpeGuje {(N}—i0O nazivamo (N)—usluga. (N)—sloj realizuje (N)—uslugu izvršavanjem (N)-—Hunkcija i po potrebi uz pomoć (N—1)—usluge.

Presek (N)—stoja sa datim otvorenim sistemom nazivamo

(N)—podsistem. Jranicu između (N)—-podsistema i (N + 1)—podsistema nazivamo (N)—me6Guspoj. (N)—podsistem se sastoji od jednog ili više aktivnih eipemenata — (N)—entiteta.

Standardizaciia 1987./br. 1i—12