JUS standardizacija
20.SVETSKI DAN STANDARDIZACIJE, 14. OKTOBAR 1989. GODINE
Svake godine, 14. oktobra, velika porodica standardizera slavi svoj dan kao „,Svetski dan standardizacije”
Ove qodine Međunarodna oraanizacija za standardizaciju (ISO) i Međunarodna elektrotehnička komisija (IEC) izabrale su moto temu za ovaj dan „Standardima pobolišati zdravlje i blagostanje ljudi”.
Povodomi ovog dana Savazni zavod za standardizaciju primio je od Centralnog spkretarijata ISO propagandni mater!ial: amblem Svetskog dana standardizacije, zajednički kominike za štampu iSO/IEC 1 SND n dana koji će oDići sva standardizers u svetu, poster u boji formata A2 i prigodan ilustrovani materijal u obliku dispozitiva. Navedeni mia terijal može se dobiti na uvid u Međunarodnom odeljenju SZS, lokal 287.
PORUKA UZ SVETSKI DAN STANDARDIZACIJE Mr. Richard S. Brett, Predsjednik IEC
Mr. Roy A. Phil!lips, Predsjaanik ISO
14. listopad/oktobar 1989
U trenutku kada je naša pažnja usmjerena na značajne promjene u mnogim tehnologijama, pravi izazov za n35 iz svjcta standardizacije krija se zapravo u dobrobiti čovječanstva, ljudskoj sreći i zadovoljstvu. Stoga su ISO i IEC u sklopu 20-tog Svjstskog dana standardizacije odabrali upravo temu „Standardi u zdravstvenoj tehnologiji”, u čijoi ćemo rgalizaciji sudjelovati sa posebnim zadovolistvom.
Svi mi očekujemo da u slučaju bolesti budemo adekvatno zbrinuti, te da zdravstveng uslugs budu u skladu s modernom tehnolosijom. Poznato je da se uspješni zdravstveni sistemi zasnivaju na strogoj povEzanosti nekoliko tehnoloških
isciplina u kojima svaka Tunkcija mora biti usklađena sa najnovijim dometima medicinskih znanosti.
Međunarodna standardizacija osigurava nekoliko važnih karika u takovm modelu zdravstvenih uslunz, te bi se odgovarajuće mjere za njinovo unapređivanje trebale predluzimati znatno ranije nego što je to do sada bio slučaj, TO je nedvojbeno zasluga sve većeg shvaćanja međunarodnih potreba, a uz to je i normalna posljedica međunarodne suradnje
Kako raste težnja za uskladivanjem primjene medicinske tehnologije na svetsxoj razini, tako i reakcija međunarodne standardizacije svakodnevno postaje sve očiglednija. Već je obavljen velik posao sa ciljem da sa pomogne mnogim medicinskim profesijama i njihovim dobavljačima opreme kao što je primjerice slektrična oprema u medicinskoj praksi, sredstva za svakodnsvnu upotrsbu kao npr. transfuzijska i infuzijska oprema, kirurški alat uključujući i zubarske instrumente, anesteziološka oprema, kirurški elementi za usađivanje te široki stupanj standarda za unsprečivanja zdraVstvenog Prosvjećivania.
Spomonuta dostignuća obuhvaćaju i mnoga druga u skiopu kojih su istraživanja, otkrića i sporszumi dalsko Uuznzprgdovali. Zboa svega 1oga možs se reći da su standardi iz tih područja sredstva za uvođenje novin dostignuća i napretka u strukturu svskodnavnog profesionalnog života,
isko nije moguće sa sigurnošću pretpostaviti u kojem će pravcu tehnološka budućnost krenuti, kad je riječ o medicini nema nikakve sumnje da je ona na vrhuncu naših težnji za napretkom. Osvrnemo ii se na domete standardizera u proteKlih 20 sodina, možemo se uvjeriti da napori tisuća stručnjaka nisu bili uzaludni i da su dokazali da naš sistem opravdava svoje postojarije.
Težnja je, da sa Svetski dan standardizacije obilježi u mnogim djelovima svijeta, a da ge pojedinačne zemije obiiježavaju onako kako to njima najpolje odgovara. ISO i IEC izabrali su ukazivanje na'jedno od stanovišta standardizacija vjerujući da se sssvim dobro uklapa u sveopću klimu i nadanja koja se pojavljuju uz taj poseban dan.
Sretan vam Svjetski dan standardizacije 1989.
Rov A. Pnillips Ricnard E. Brett
Sa engleskog preveo: Ing. Vladimir Kurelec
Standardizacija 1989./br. 7 — 12