JUS standardizacija
aKtuelnosti
OBELEŽAVANJE 21. SVETSKOG DANA STANDARDIZACIJE 14. OKTOBRA 1990. GODINE
Svake godine, 14. oktobra, velika porodica standardizera u svetu slavi ovaj dan kao Svetski dan standardizacije. Ove godine, Savezni zavod za standardizaciju je sa svojim saradnicima i gostima obeležio ovaj dan prigodnom svečanošću na kojoj su pored kratkog osvrta na značaj ovog dana bili predstavljeni važniji rezultati koji su postignuti u proteklom periodu u radu na standardizaciji i obezbeđenju kvaliteta.
U svom kratkom uvodnom izlaganju direktor Saveznog zavoda za standardizaciju, Veroljub Tanasković, je pre svega upoznao prisutne sa istorijatom ovog dana.
14. oktobar 1946. qodine je datum održavanja „,Konferencije koordinacionog komiteta za standardizaciju Ujedinjenih nacija (UNSCC). Konferencija je održana od 14.do 26. oktobra u Londonu i na njoj je donet prvi Ustav Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO). Na toj prvoj Konferenciji, te daleke 1946. godine prisustvovalo je nekoliko delegata tada još ne mnogo brojne porodice standardizera. Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) je 1969. godine ovaj datum, 14. oktobar proglasila, Svetskim danom standardizacije. Ove godine, po 21. put, ovaj dan se obeležava prigodno širom sveta u sada mnogobrojnoj porodici standardizeara, u 89 zemalja — članica Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) sa moto temom: „Standardizacijom do poboljšanja kvaliteta životne sredine”.
Zatim je istakao značaj standardizacije.
Kao i u svakoj drugoj oblasti tako i u ovoj standardizacija je neophodna, ona je faktor reda , racionalizacije i preduslov za bolje poznavanje stvari i bolje razumevanje među ljudima. Standardi su neophodan element savremene privrede, tiču se egzistencije svakog pojedinca, oni su u službi napretka, olakšavaju život, smanjuju troškove, utiču na izbor najpovoljnijih rešenja, garantuju kvalitet, povećavaju bezbednost i iznad svega smanjuju nevolje ljudi. Svim ovim elementima standardizacija prevazilazi okvire normativne discipline za koju su zainteresovani samo stručnjaci, svojom humanom dimenzijom ona je stavljena u službu čoveka.
Pored navedene humane dimenzije ona je disciplina koja daje izuzetan primer sporzumevanja i saradnje na svim nivoima između predstavnika različitih interesa, čak često i suprotnih. Standardizacija okuplja ljude bolje rečeno društvene i stručne kategorije ljudi, koje se na drugim područjima života suprotstavljaju ili su čak u otvorenom sukobu, a koji u rešavanju problema standardizacije postižu sporazum.
Povodom ovog dana, kao i svih ovih godina, Predsednik Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), gospodin ROY A. PHILIPS i Predsednik Međunarodne elektroethničke komisije (IEC), gospodin RICHARD E.BRETT uputili su svoju poruku svim standardizerima sveta koju prenosimo u daljem tekstu.
* »* x*
PORUKA POVODOM SVETSKOG DANA STANDARDIZACIJE 14. OKTOBRA 1990. GODINE
U sve ugroženijem svetu: životna je uloga standarda u uspostavljanju zdravije životne sredine
Značajnom napretku razvoja čovečanstva doprinelo je uvođenje naučnih istraživanja i naučnih metoda. Razvitak sveta je uglavnom rezultat porasta industrijske proizvodnje zasnovane na nauci, koja se u toku prošlog veka povećala za više od pedeset puta, a Četiri petine ovog porasta zabeleženo je od 1950. godine.
Otkrića do kojih se došlo a koja su proizvod brilijantnih umova, nisu uvek imala samo željene korisne efekte. Tek su pre sto godina hemija odnosno istraživanja u toj nauci počela da ukazuju na stvarne posledice uticaja supstanci, koje je Čovek proizveo, na njega samog i životnu sredinu. Sada dobro znamo da ukoliko želimo da deci sačuvamo život da industrijski i ekonomski progres mora da bude urvanotežen sa posledicama koje ostavlja na ograničene resurse naše planete. Svuda je prisutno saznanje o ekološkim problemima koji će nas pratiti u sledećem milenijumu — od efekta staklene bašte do zagađenja tla i vode.
Budući da su ISO i IEC organizacije Čiji je, rad zasnovan na nauci bilo da se radi o izboru ili donošenju standarda, i budući da u tom radu okupljaju naučnike, proizvođače, korisnike i vladine predstavnike moŽe se za nih reći i da predstavljaju međunarodni forum koji je najviše u mogućnosti da pomogne u iznalaženju rešenja za tehničke probleme koji imaju uticaj na živomu sredinu. Bez standardizovanih metoda ispitivanja svetska mapa životne sredine bila bi prošarana kontradikcijama. Međutim, zagađenje i uništenje ekosistema ne poznaje granice. S obzirom da je osnovna delatnost ISO-a | IEC-a svetska standardizacija to je i postepeno uvođenje Sistema za praćenje i kontrolu stepena i obima Zagađenosti životne sredine {monitoring sistema) jedan od najefikasnijih načina za prevazilaženje postojećeg stanja i svakako najurgentniji zadatak svih vremena. U pitanju Je opstanak na ovoj planeti.
Postoje već stotine ISO/IEC međunarodnih standarda u oblasti zaštite životne sredine, od kvaliteta vazduha i tla do merenja udara i vibracija. Knjiga „,,Vizija budućnosti”, koju su ove godine izdale ISO/IEC ukazuje na desetine i deseti-
85
____OOOO--OOO-OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOuuu _ _ Standardizacija 1990./br. 7 — 9