JUS standardizacija
ne faktora rizika koje treba standardizovati kako bi se zaštitila životna sredina. Ova knjiga ističe zaštitu životne sredine kao prioritetno područje u budućim aktivnostima standardizacije.
Drama nestajanja šuma, nuklearnog zagađenja i globalnog porasta temperature, objašnjava se lošim sagledavanjem problema prilikom planiranja tehnoloških procesa. Ne zaboravimo pri tome da Je tehnologija ta koja treba na kraju krajJeva da stvori našem potomstvu svet koji će biti prijatan za život. Upravo je tehnologija težište napora svetske standardizacije. . Povodom ovog dana svetske standardizacije, posvećenog zaštiti životne sredine, želeli bismo da zahvalimo svakoj od naših članica | njihovim saradnicima na dostignućima i zamolili bismo ih da nastave u svojim nastojanjima da se obezbedi očuvanje našeg zajedničkog nasleđa.
S obzirom da je obeležavanje Svetskog dana standardizacije prilika da se sumiraju rezultati ostvareni u radu na standardizaciji i obezbeđenju kvaliteta, direktor SZS, Veroljub Tanasković,je posle svog uvodnog izlaganja dao reč svojim saradnicima čije izvode iz izlaganja donosimo u daljem tekstu.
INFORMACIJA O MEĐUNARODNIM ORGANIZACIJAMA ZA STANDARDIZACIJU ISO i IEC
Jovan POPMIJATOV, dipl. inž., načelnik Službe za Međunarodnu saradnju i AOP
Za međunarodne organizacije za standardizaciju ISO i IEC se slobodno može reći da su „Ujedinjene nacije” za oblast tehnike.
ISO se bavi donošenjem međunarodnih standarda i drugih međunarodnih dokumenata u svim oblastima, osim u oblasti elektrotehnike. Osnovan je 1946. godine i ima 86 članica (od toga 14 dopisnih) — nacionalnih organizacija za standardizaciju. Sedište Generalnog sekretarijata ISO je u Ženevi. Međunarodne standarde pripremaju tehnički komiteti (ISO TC), potkomiteti (ISO TC/SC) i radne grupe (ISO TC/SC/WG). U ovom trenutku ISO ima 169 tehničkih komiteta, u okviru kojih deluje 2 563 radnih tela. Pored tehničkih komiteta, postoje i specijalizovani komiteti Saveta ISO, koji se bave pitanjima od opšteg značaja u pojedinim oblastima. To su: CASCO — Komitet za ocenu saobraznosti; COPOLCO — Komitet za politiku u odnosu na potrošače; DEVCO — Komitet za razvoj; INFCO — Komitet za informisanje; REMCO — Komitet ze referentne materijale i STACO — Komitet za principe standardizacije.
Danas ima 7 463 međunarodnih standarda (ISO standarda), a još 6 335 je u fazi izrade (nacrti ISO standarda).
IEC se bavi donošenjem međunarodnih standarda u oblasti elektrotehnike. Osnovan je 1906. godine i ima 41 članicu, 90 tehničkih komiteta (u okviru kojih 112 potkomiteta) i radi na sličnim principima kao i ISO. Do sada je doneto preko 2 100 međunarodnih standarda u oblasti elektrotehnike. Posebna tela ove organizacije bave se pitanjima atestiranja. Poznate su međunarodne šeme za atestiranje bezbednosti električnih aparata (IECEE/CB šema) i za atestiranje elektronskih sastavnih delova (IECO šema).
Jugoslavija je u ovim međunarodnim organizacijama zastupljena (kao i druge zemlje) svojom nacionalnom organizacijom za standardizaciju, Savezni zavod za standardizaciju — SZS, od 1950. godine. Jugoslavija je aktivni član u 15 tehničkih komiteta ISO i 5 komiteta Saveta ISO (CASCO, COPOLCO, INFCO,STACO i DEVCO), kao i u 30 tehničkih komiteta i potkomiteta IEC. Odnedavno Jugoslavija je učlanjena i u međunarodne šeme atestiranja IECEE/CB i IECO.
* * #
VIŠE OD 11 000 STANDARDA U JUS BAZI PODATAKA
Mirjana TOPALOVIĆ, dipl. inž., šef Grupe za AOP — SZS
Savezni zavod za standardizaciju je, kao i sve organizacije za standardizaciju u svetu, proslavio 21.svetski dan standardizacije, 14. oktobar 1990. godine.
lako nije reč onekom „okruglom“ jubileju, ovaj datum ima poseban značaj za naš Savezni zavod, jer su prvi put saopšteni podaci za javnost o INFORMACIONOM SISTEMU O STANDARDIMA | TEHNIČKIM PROPISIMA, koji se iz:građuje u okviru Sistema naučnih i tehnoloških informacija Jugoslavije (SNTIJ), i o redovnoj obradi podataka o jugoslovenskim standardima i tehničkim propisima i njihovom unošenju u računar, u tzv.JUS BAZU. Do oktobra ove godine u bazu su uneti podaci za 11 162 jugoslovenska standarda, 832 nacrta standarda i 322 tehnička propisa.
JUS BAZA je smeštena na računaru Generalnog izvođača SNTIJ, u Institutu informacijskih znanosti (IZUM) Univerziteta u Mariboru,ji dostupna je za ON-LINE pretraživanje. To znači da svi zainteresovani korisnici (projektanti, pro-
86
Standardizacija 1990./br. 7 — 9