Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

92 Јов. ХАЏИ-ВАСИЉЕВИЋ

најпре из старих писаних споменика и путничких бележака из прошлих векова, по том по пцрквиштима и старим црквама које се налазе у садашњим селима, а којих има у сваком старом кумановском селу. Има доста старих села у овој области за која се зна још из ХШ и ХЈУ века, и која се налазе на истим местима на којима су била још у поменутом времену. Таква су села : Лојане, Бељаковце, Аљинце (стара Архиљевица) Јачинце (Архидјаче) Слупчане, Извор, Матејча, Старо Нагоричино п др“ Видели смо да су наново засељена у ХИ веку села Длга пи Косматац, али та су села и раније постојала на истим местима на којима су и засељена у поменутом времену.

У овој области нема заселака; ни име заселак није познато. А било је, и сада има, великих удаљених сеоских махала, које неки, са стране, погрешно броје у махале. У писаним споменицима! у овој области налазимо засеоке.

У овој области нема села на друмовима. На главним друмовима налазе се сада само села Младо Нагоричино на путу Куманово— Крива Паланка и Тадановце на путу Куманово— Врање. И то су стара села. Она су још из времена ХЈУ и ХУ века. Само село Младо Нагоричино разбијенога је типа тако, да су му махале удаљене једна од друге и по 74 сата. Друм који води из Куманова у Криву Паланку и обратно иде између махала овога села које су од самога друма удаљене по 15—20 минута.

На другим старим, сада спореднијим, путовима у овој области налазе се села: Клечовце, Стрезовце п Руђинце. Највише села има на садашњем путу Куманово— Гњилане, али и то су сем Режановца, које је било Авзи-пашин чифлик, најстарија кумановска села. А и сам Гилански пут из прве је половине NIX Bea.

Има трагова да су се села, свакако од зулума,

У Дечанске хрисовуље (Гласник Срп. Учен. Друштва књ. ХИП одељ. П) ewp. 27.; Mon. Serbiea 08, 144.

19 Mon. Serbica, G4.