Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

ЈУЖНА СТАРА СРБИЈА 93

измипала од друмова. Такав је случај, споменули смо, са селима Сопотом, Четрицем п Табановцем на граници Кумановске и Прешевеке Области. Ну то се измицање вршило поступно тако, да није оставило трага, од старог села.

На против, сеоски путови за локалну потребу у области пролазе највише кроз сама села. Тако пут који пресеца ову област с краја на крај, који полази из Куманова и иде на Пчињу, Прешевску Област, пролази кроз села Старо Нагоричино, Алгуњу, Челопек, Драгоманце и друга — све кроз- сама села.

У овој области нема села ни на великим рекама. На целом току реке Пчиње кроз целу ову област само су четири села на њој, на Пчињи, и то: Пељинце, које је на самој граници Прешевске и ове области, Отрновац, Јелечовце и Шупљи Камен. Овамо нерачунамо чифлике Орваницу, Турковце и Војнић који се налазе на Пчињи. А и у самим овим селима куће су удаљене од воде по 15—20 минута. Садање село Стрновац доскора је било махала села Младога Нагоричина; оно се и данашњи дан, адмшнистративно, броји у махалу тога села. Села на мањим рекама у овој области има у ужој кумановској околини, на рекама Матејачкој, Липковској и Којнарској. Село Доње Којнаре налази се на самој десној страни Којнарске Реке, а Матејачка Река тече кроз само село Матејчу. Тако исто теку кроз села или поред самих њих и друге притоке Пчиње и Кумановеке Реке. Садања села: Режановце, Пројевце и Шупљи Камен, која се налазе на рекама до скора су сила опет турски чифлици или господарско имање. СО тога су ва-

љада и насељена на самим рекама. Такав је случај

и са чифликом Војником који неки, погрешно, броје у село. Иначе по свему изгледа да се хришћански свет у поновном насељавању у овој области од почетка ХМШ века није насељавао на рекама с тога што су те положаје Турци за себе, барем у равницама, задржавали. У овој области мало има села у долинама и правим равницама, ма да у њој и нема правих „равница.