Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

ЈУЖНА СТАРА СРБИЈА 121

каци затим се прелије слатким вином из других бачви па се онда затвори и никако се неотвара до пролећа, до ошште познатог сеоског празника на Овчем Пољу, Русе (преполовљење); тако се добија изврсно вино. Овакво вино справљано је раније готово у свакој кући на Овчем Пољу, а сада се та практика напушта.

Највише чокота има биковине. Ово је грожђе црно, али блеђе је боје од оне у нишевке. У биковине је танка кора те се брзо распљусне пи неможе се лако узимати у прсте. Она није ни слатка као нишевка.

Најслађе је грожђе беглерче п реуљка; беглерче негују нарочито Арнаути.

Грожђе се у кумановским селима бере највише у кацама па у колима. У мало се села муља у виноградима већ код куће. У југо-источним крајевима области муља се у виноградима у крблама и носи се кући на коњима, а ретком на колима. У овој области не прави се бело вино. комина се пече, зими, чим се вино попије или источи. Ракија се вади највише анасонлија пли анасонка; у многим кумановеским селима пече се нарочита ракија. — До пола казана метне се комина, затим ред анасона од прилике за један длан, исто толико метне се ред један јечмене сламе, затим црна лука — све за једну четвртину према комини па опет комина до врха казана. Овако добивена ракија особито се цепи и врло добра је. У последње време, откад се шпиритус и у ову област нагло увози, папушта се и овако печење ракије.

Ракија се у кумановским селима, и ако врло ретко, добија и од јабука и кајсија.

Арнаути своје грожђе продају, носе га у Куманово на трг; и хришћани доста продају грожђа у Куманову. Ако га и не продају сипају само колико за своју потребу. Ако сипају за дом то чине колико за празник или за славу и свадбу.

Села на Кутлибегу и Овчем Пољу врло ретко продају грожђе већ га муљају и сами пију. А сва друга села продају га. У Куманово се поси грожђе и из Младога Нагоричина, а из Старога (Нагоричина) и из свих других села на Нагоричкој Заравни носи сеу козјачка села. — Села: Драгоманце, „еегњане и Бајловце, због тога што имају механа за путнике, много троше вино.

Градинарставо. Сразмерно, у овој области мало има башта у којима се производи поврће и друге потребе за зимовину, за продају; овамо не рачунамо баштиду око куће. Башта има у селима у долини Пчиње до села Штупљега Камена, затим у долини Кумановске Реке. Највише башта има у околини града Куманова и у њима се највише производи зеље

| |