Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

122 ЈОВ. ХАШГ- ВАСИЉЕВИЋ

(купус), кромид (црни лук), праз (празилук), пиперке (паприка), лук и т. д. Остале зелени мало су познате становништу у кумановским селима. Кромпир, сочиво п друге врсте поврћа мало се једу у кумановским селима. Разне врсте пасуља производе се највише у њивама уз кукуруз а често и засебно. По селима у градинама и на особитим њивама доста се сеје бостан ; чувене су кумановске диње и лубенице. Диње се разликују на: везенке, зимоваче, багдашке п циганске диње, а лубенице на: шенкокорке, дебелокорке, шамке м велешке. Бостан у кумановским селима негују највише аАрнаути и Турци; он се продаје, крчим, највише на оку.

Паше. Паше има у овој области свуда доста. Највише је има на Нагоричкој Заравни. Већ смо споменули Пројевске и Пашине К'шле па овој заравни. Ове паше дају сопственици под закуп. По њима пасе кад-кад по 8—10.000 оваца тетовских и шарских ћехаја. У тим пашама пасе и градска кумановска стока. Кад год задржавају се у овим пашама и Каракачани, Црновунци са својим стадима. Ове су паше остатак чифличког притежања целога атара — мушаје — села Пројевца и Младога Нагоричина. У последње време сопственици ових паша почињу их цепати и обраћати у њиве. И продају их парче по парче.

Паша има доста пи у козјачким селима п на Карадагу али оне тамо нису груписане већ необрађено поље — сеоска утрина.

По чифличким селима као што су Режановце, Скачковце, и др. паше су, као земља, својина господарска али је право на попашу заједничко — сеоско. Цело село, п ако је све чифличко, има право на попашу. Свачија стока, као и лично господарска, пасе у тим пашама.

Споменусмо да по планинским селима вредни сељаци преобраћају пашу у оралију и на тај је начип неприметно и присвајају. Оваквих је случајева до пре 30 година било више, а потада неиде више ни то лако. Сада се тамо насељавају Власи са својим стадима п вредност пашама скаче.

„Ливаде. Ливаде се у овој области необрађују и подижу са особитом пажњом нити се ко бави искључиво ливадарством. А радо хоће сваки да има по парче ливаде да сачува по мало сена за зиму за стоку. Како се сено чува у овој области видели смо. Косп се један пут преко године; опаве нема. Док је још на ливади сено се скупља у иови„теце, ове се скупљају у пластове, за тим у сетогове. Готово сваки у овој области коси своју ливаду, а има и нарочитих косача који косе за паре. Чувени су у овој области косачи из Прешевске Пчиње.