Kalendar Prosveta. [Za god.] 1928

179

средине, пријемљивости народа, коме је намењена. У данашње време потребно је да се истакне ова узрочност и зависност у настајању, ширењу и оживотворењу једне идеје као угледан пример ваљаности друштвено-просветних предузимања. За то ћемо да оживимо неке успомене и најстарије изворе о настанку идеје и Друштва Просвјете.

Најстарије писмо, које говори о оснивању једног српског књижевног друштва носи датум 21. априла 1899. године, а по"тиче од једног студента из Беча пок. дру Ђорђу Ђокићу, онда професору у Бања-Луци. То је писмо одговор на писмо пок. Ђокића, а почиње овако: »Идеја којом се ти бавиш, врло ми «се свиђа и нико јој паметан не може замјерити.«

Тада је мисао о оснивању једног српског просветног друштва била још међу покретачима.

Од интереса је, да је најпре изашла на памет мисао о просвећивању широких народних слојева, а тек потом, врло мали изгледи за успешан рад на томе пољу, потакли су оснивање једног друштва, које би учинило да буде што више школованих Срба »правообразованих у сваком погледу«, како би се могло са упехом приступити делу и даље га истрајно водити.

У другом писму из круга наших студената у Бечу (од. 26. априла 1899.) стоја ово: -

»Оно је наше стало сада мало друкчије. Ми имамо пред очима само сврху. Ми хоћемо да учинимо оно што ће бити од користи народу у Босни и Херцеговини.

»Наша је намјера, да буде што више школованих Срба, правообразованих у сваком погледу. Што више и што прије. Али праве интелигенције! И то све да буде одгојено у националном духу, у борби за народне идеале истрајно и безобзирно. Уз то да буде дорасло спремом за ту борбу, јако и душевно и физики, а особито морално — то је сврха. А начине — бирати најбоље. — Ми нисмо да се ради по пуком угледању на страна друштва (у Њемачкој и Ческој) већ мало једноставније, ама сигурније на дјелу.

»Само не знамо — стоји у томе писму, — да ли би власт нама дозволила такво књижевно друштво, искључиво са српским програмом и именом. »Ако пак наше власти не би тога друштва одобриле ни у оном случају, кад би се оснивало само за православне, онда им треба казати, изричито казати, да ћемо ми то друштво основати изван Босне и Херцеговине, да ћемо наћи начина како ћемо слати паре, а друштво ће давати своје књиге коме хоће.«

МАГНА ПУРГА, ако се редовно узима, желудац лакше пробавља, добиваше редовно столицу, осим шота дезинфицира желудац и црева.

ПРОИЗВОДИ: ЛАБОРАТОРИЈ „АЛГА“, СУШАК, ХУ.

12