Menično pravo. I

249

нице падало у очи каквог празника, онда се протест због њене непсплате може п мора дићи не сутра дан на празник, већ првог радног дана по празнику. Ако бп, дакле, рок плаћања био на велику суботу, онда се протест има дићи тек у идућу среду, јер је то први радни дан после рока плаћања.

814. — По 5. 189. тргов. зак. (у вези са 5. 151. — в. бр. 388.) протест овај једини је доказ о

томе да меница није уредним путем пи начином ипсплаћена и он се не може ничим другим заменити, нити се доказ овај може изводити из ма каквих других Факата, који бп иначе по себи могли тврдити, да исплата није учињена. И тако, кад трасат није хтео да акцептира меницу, па је ималац дигао протест због непријема, то га не ослобођава дужности, да пеплату у своје време ипак тражи од тога трасата п, ако овај не плати, да дигне протест због неисплате. Исто тако, ако бп трасат, односно акцептант, умро или под стециште пао, опет је ималац менице дужан дићи протест због непсплате, ма да ова два акта већ самим постојањем својим показују, да се пеплата није могла пзвршити баш од стране непосредног дужника. Јер у оном првом елучају могао би се трасат ипак решити да меницу плати п ако ју није акцептирао; а у друга два случаја може наследник умрлога шш његова маса хтети да плате. Због тога се увек п захтева, да се протестом докаже, да ни те могућности нису наступиле: да је, дакле, обећана пи зајемчена исплата савршено изостала. —

Другу тачку 5. 189. разгледали емо на својем месту (в. бр. 171, 171 ђб, 807.)

=. „Регрес због неисплате менице. 815. — Кад мепицу о року не псилати за то позвано лице (дакле: акцептапт, трасат, домтцилијал,)