Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : I. knjiga : A—Z

ЖИВОГОШЋЕ

карловачки. 1581 изабран је, као народни кандидат, на народно-црквеном _ сабору с великом већином гласова за патријарха, али га цар није хтео потврдити. Био је уман човек, одличан проповедник и велики родољуб. Шрви пут се јавио у књижевности песмом Србин на Косову, у Српском Народном Листу 1845. Од њега је и омиљена песма: Ове што српским духом дише, Писао је и у београдским Српским Новинама. Од интереса је и његова историско-правна студија Српска народна цр'ква (1968), а његове црквене беседе издао је после смрти његове брат Јован Живковић у Карловцу 1892 под насловом: Шроповедник српске народне цркве. | 0

ЖИВОГОШЋЕ, село у области Дубровкик, котар и општина Макарска; паробродарска постаја линије Макарска—рпањ. Има 844 становника, римокатоличку жупу, фрањевачки самостан (Ов. Крижа. На обали избија из морекога песка врело, чију воду хвали латински натпис из 6 века.

Ј. М-н.

ЖИВОЈИНОВИЋ ВЕЛИМИР, ~ књижевпик, песник, књижевни и драмски критичар и позоришни редитељ (2/11 1886, Велика Плана, округ смедеревски). Основну школу свршио је у родном месту, гимназију у Београду, а философски факултет (естетика и германистика) свршио је У Лајпцигу и у Београду (1914). 1914—1915 био је новинар (сарадник Новости), 1916 до 1918 био је интерниран у Болдогасоњу; од 1919 био је уредник Епохе и наставних гимназије. 1919 основао је са СО. Пандуревићем часопис Мисао, где публикује естетичке чланке, књижевне и позоришне реценсије и песме под псеудонимом У, МаззиКка, Од 1920 је редитељ београдског Народног Позоришта, а од 1924 врши. дужност управника у истом позоришту. Штампао је засебно једну књигу песама Ведре и тамне ноћи (1922), које су добиле награду из фонда ЈЉ. Михајловића од Српске Академије. BD. JJ.

ЖИВОТОПИСИ. 8. Аутобиографије.

ЖИГОСАЊЕ ЗЛАТНИХ И СРЕБРНИХ ИЗРАЂЕВИНА. Главна садржина. сваког законодавства, па и нашега, о чистоћи алатних и сребрних израђевина јесте: колико драгог метала мора да буде у извесној количини златне или сребрне легуре. Према томе, задатак контролне службе за злато и сребро (пунцирања) јесте, ла испита, да ли су, при сваком поједином комаду израђевине, испуњени законски прописи. За доказ прегледа, на исопитани предмет удара се известан службени знак степена чистоће.

Контролу над чистоћом златних и среборних израђевина врши држава преко својих органа. У Краљевини Орбији донесен је закон о контролисању чистоће злата и сребра 17/6 1889, а у осталим

областима важе још и сада односни аустриски или мађарски закони (аустриски од 19/8 1865, мађарски од 1868). До 25/5 1921 шотпадала је ова струка под врховну управу Министарства Финансија, а тада је пренета у Министарство Тртовине и Индустрије и административно здружена са контролном службом 832 мере и мерила. То је учињено због сродности ових двеју струка контролне службе. Испитивање и жигосање (пунцирање) чистоће златних и сребрних израђевина. врше, према томе, чиновници надлештава 8308 контролисање – мерила, – контролори мера. :

Испитивање се врши при 14 контрола, мера; њих 4 врше пунцирање домаћих и страних (из иностранства увезених) израђевина, а 12 само пунпирање домаћих израђевина. Ове израђевине од злата и сребра, које се производе у земљи или увозе у њу, не смеју да имају мању чистоћу од најниже чистоће, која је законом одређена. Некада се чистоћа злата изражавала у каратима, а сребра iy лотовима; сада се изражава у хиљадитим деловима тежине.

Законом прописане чистоће су ове: За домаће и иностране златне израђевине два степена чистоће: "ово и 999 осо, 82. домаће сребрне израђевине 3 степена чистоће: 900) 000, 800 000 И 750 |. 000, а за иностране 2 степена: 990 и "ово. Допуштена толеранција у чистоћама за злато је Зљоо, а. За сребро Зло. Као легуру ДОпуштено je употребити за злато само сребро и бакар, а за сребро само бака. Свака чистоћа има свој нарочити жиг (пунцу), који се ставља на израђевину, према нађеном степену чистоће. Ако је нађена чистоћа слабија од дотичних виших степена, сматра се да израђевина. има чистоћу непосредно нижег степена. Иврађевине од метала, које су са златом или сребром тако легиране, да племенити метал не сачињава више од четвртине (250 хиљадитих) њихове укупне тежине, не сматрађу се да су од злата и сребра, и не смеју се продавати као право злато или сребро.

Жиг чистоће (пунца) садржи број чИстоће, нарочити знак и број конпролног надлештва. Облик ових жигова прописан је 'наредбом Министра 'Грговине MH Индустрије 972 1922. Домаће израђевине морају, поред тога, имати посебан имени жиг или фабрички знак произвођача. За испитивање чистоће наплаћује се такса коју прописује Министар Трговине и Индустрије. Шриход од ове таксе износи око 900.000 дин. годишње.

Произвођачи и продавци златних и сребрних ствари подлеже надзору од стране државе. Надзор над њима врше контролна надлештва и полициске власти. (Од израдом и прерадом злата и сребра баве се у нас, поред многобројних | златара и сребрара (кујунџија) и понека већа пре-

746