Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

5/5 Турци су продужили наступање обема крилним дивизијама: Али-Оаибова. је преко целога дана покушавала, да пређе Турију, али је била одбивена, и тек у мрак српски се одред повукао до села Мреоља и тамо ушао као десно крило одбране Алексинца. Ово повлачење наступило је због тога, што је истакнути одред код Катуна (1 батаљон), нападнут дивизијом Фавлипашином, морао брзо напустити положај и повући се ка селу Станци, где се задржао до ноћи, а тада се поново повукао на положаје код села Пруговца, где су се били повукли и остали истакнути одреди на десној обали Јужне Мораве.

На тај начин, две турске дивизије успеле су да потисну српске истакнуте одреде на линију Мреољ—Пруговац—Ов. СтеванЈезеро, а саме су заноћиле: Али-Саиб-пашина. код Тешице, 2 Фазли-пашина, на положају Катун—Реовац. Корпус јуб-пашин заноћио је овота, дана (8/8) код Дервена, а остатак турске војске био је код Ниша.

9/8 Турци су продужили напад, левим крилом на положаје код села Мреоља, и успели су да их заузму, али су противнападом били принуђени, да се повуку ка Тешици. На десном крилу дивизија Фазли - пашина, успела је, после упорне борбе целог дана, да потисне одред код Пруговца, који се повукао на Шуматовац. На. осталом делу ситуација је остала непромењена. За. 10/8 Ђенерал Черњајев је наредио, да. десно крило (пуковник Рајевски) заузме висове више Житковца, а кад се борба на десном крилу ангажује, да центар изврши напад на турски лотор, који је он замишљао позади Глоговачког Виса. Међутим овога дана су обе турске дивизије продужиле нападе, и успеле су до ноћи да протерају српске истакнуте одреде на линију Житковац—мостобран на Моравидесна обала. Глоговца — Шуматовац— Св. Стеван—Језеро, да заузму линију МрсољБујимиреки Брег — СОтанши — Г. КрупацПреконоге и да подитну мост код Бујимира за везу обе обале Мораве.

Ha тај начин, српске су трупе биле скупљене на положају за одбрану Алексинца од Прћиловачког Лозја на Грнчарску Земљу—уУлари—ПШуматовац—СОв. Стеван—Језеро, подељеном на три одсека: десно крило (Рајевски) Прћиловачко Јозје—мостобран на Морави, центар (мајор Ј. Шетровић) Грнчарска, Земља—У лари—Шуматовац, и лево крило (пуковник Михановски и Миленко Џавловић) Св. Стеван—језеро. Према овим одсецима концентрисали су се Турци: лево крило Али-Оаибова дивизија, на фронту Мреољ—Бујимир, центар маршал Абдул-Керим-паша, са главном снатом на фронту Ђујимиреско БрдоБујимирски Брег, и десно крило Фазлипошина дивизија на фронту Горњи Крупац—Преконоге. _ РАТОВИ ОРБИЈЕ

Турски план за битку био је, да главни напад изврше на српски центар, а помоћни на десно српско крило. Још од зоре 11/8 Турци су почели напад обема обадама Јужне Мораве, са већом енергијом против српског десног крила, а мањом против центра, у циљу, да одвуку српску пажњу на десно крило. Нашад на десно крило одбивен је, а напад на центар задржат је у долини Глоговца. Керимпаша, видећи да овакав напад не успева, решио се, да на фронту подржава ватрено дејство, а да преко Широког Поља, 'изврши напад на Шуматовац, у чијем су“ редуту биле као посада 3 српске чете (мајор Јефрем Марковић) са артилеријом; око утврђења Шуматовац су држали 20 батаљона. Ови турски напади у току целога дана били су крваво одбијени, и обе су војске заноћиле у распореду како их је ноћ затекла. 12/8 Турци нису нападали, већ се борба ограничила на чарке између стрељачких стројева, а у току тога дана Керим-паша, видевши да напад на фронт и лево крило није успео, и да су положаји јаки, добро утврђени и брањени, решио је, да главне операције пренесе Ha леву обалу Мораве, и стога је наредио, да. 13/8 у зору Ејуб-пашин корпус почне пребацивање на леву обалу преко моста код Бујимира.

Међутим је Хорватовић, чувши за борбу код Алексинца, решио, да остави снагу 82 обезбеђење Књажевца и везу са њим, а. са, 11 батаљопца и 16 топова кренуо је зором 19/8 ка главном бојишту, стигао је на преноћиште код Реовца, одакле се јавио Черњајеву за даље наређење. Ђенерал Черњајев, видећи да Турци не нападају, решио је, да центром и левим крилом изврши напад на Турке и потисне их ка Нишу, а десним крилом да остане у одбрани. За тај напад издао је усмена на ређења: Ђенералу Кости Протићу, да изврши фронтални напад на турске трупе на положају Бујимиреко Брдо—кота, 339,

· мајору Петровићу, да код Пруговца у ре-

дуту остави слабу посаду, а са 9 батаљона, 3 батерије и 1 ескадроном Да изврши нашад на трупе на положају Бујимиреки Брег— Широко Поље. Али ништа, прецизно није наредио Хорватовићу и одредима, код OB. Стевана и на Језеру. Трупама, на левој обали Мораве наредио је, Да одбију сваки напад.

Према тим наређењима предувет је напад. Турци су дали веома жилав отпор и српске су трупе успеле, да заузму свега десну обалу потока Погаче без решавајућих резултата. Колона потпуковника. Хорватовића, нападајући опрезно, није такође имала успеха. На левој обали Мораве није било напада; ту су се обе стране само утврђивале. 14/8 Керим-паша, је продужио пребацивање јубовот коршуса, а ради маскирања предузео је нападе, шрво на Хорватовићеву колону, а потом на, центар српеких шоложаја. Хорватовић је

— 00 —