Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

Ре и a ag TOX = аорте тука

РАТОВИ СРБИЈЕ.

одбио напад, па је и сам прешао у контранацад, али без успеха. Напад на центар је одбивен. -

На левој обали Мораве није кишта, 08биљно предузимано ни с једне стране. 15/8 прошао је у пребацивању НЕјубовог корпуса и припремању Черњајева за. напад 16/8. Међутим, Турци су 16/8 извртшили са заштитницом Фазли-пашине дивизије поново нашад на, Шуматовац. Били су истина, одбивени, али су успели да убеде Србе, да су још на десној обали Мораве, док су те вечери пребацили главну снагу на леву обалу, а па десној задржали само башибовуке и Черкезе. Кад су о овоме стигла извешћа 17/8, Черњајев је наредио детаљна извиђања, а Хорватовићу, да заузме напуштене турске положаје. Ова извиђања завршена. су 17 'и 18/8, и Черњајев је, увидевши да. су Турци променили план напада, наредио утврђивање Делиграла, положаја код Шрћиловице, Горњег Адровца и Ђуниских Висова, и ојачао је десно крило (на левој обали Мораве) са 8 батаљона и 92 батерије, а корпусу Хорватовићевом (16 батаљона, 16 TOпова и 2 ескадрона) наређено је, да се од положаја између Катуна и Добрујевца крене преко Св. Аранђела, и да, обишавши турску војску на Топоничким BMWCOвима, нападне на Виник (позадину 'Турака). На. тај начин, у очи битке, распоред српске снаге био је: десно крило (Јован Поповић) 16 батаљона, 5 батерија, у резерви код Гредетица (капетан Радомир Путник) 3 батаљона, у мостобрану (Јов. Зорђевић) 3 батаљона; центар (ђенерал Коста. Шротић) 7% батаљона, 1 батерија, на Шуматоевцу 2 батаљона, на Рујевци 5 батаљона, у резерви 3% батаљона и 1 батерија; лево

крило 3% батаљона, 1% батерија. За деј-

ство од Великог Шиљеговца преко Вукање упућен је један одред (Јован Прапорчетовић) од 8 батаљона. са 2% батерије. Ha Ђуниском Вису био је 1 батаљон и општа, резерва на Делиграду 10 батаљона. Распоред турске снате 19/8 био је: на десној обали Мораве Черкези и башиобозуци на левој обали Ђелобрегске Реке: на левој обали Мораве Али-Санб-пашина дивизија између Мреоља и Дрењка, јубов корпус и Фазли-палшина. дивизија од. ЈЛознице преко Белог Шанца. до Дурије. 20/8 изјутра предузела је главна снага турске војске обухватни напад на десно крило српских трупа, и после крвавог боја успела, је, да потисне српско десно крило, које се повукло на линију Трњани—мостобран на Морави, а турске трупе задржале су се на линији Голо Брдо—Горњи Адровац—Прћиловац—Јужна. Морава. Ноћ је прекинула овај нерешени бој. Међутим је ђенерал Черњајев наредио, да се сви позициски топови са, А лексшначког 10лежаја одведу на Делипрад, што је и извршено ноћу 20/21 августа. Обухвалне сриске колоне, како она на Вукању, тако и

= 890 —

M „7

1

Хорватовићева, вратиле су се, не давши никакве резултате, јер дошав до границе (Гребца) Вукањска. колона није имала наређење за даљи рад, а чула је жестоку борбу на Адровцу, те је похитала главном бојишту, а Хорватовићева, дошав без OTпора пред Виник, вратила се 22/8 на. Делиград због јачине посаде на Винику, а и стота, што је Хорватовић сазнао, да је Алексинац напуштен. Демонстрација друмом“ Алексинац—Ниш такође није дала никаквих резултата.

21/8 Турци нису продужили напад, већ су пљачкали и палили по околини и прелузели су подизање моста преко Мораве код Трњана. Ђенерал Черњајев наредио је десном крилу, да се повуче на Креветске положаје, што је до ноћи и извршено. Остале трупе вршиле су концентрисање на Делиграду, што је продужено и следећих дана. Турци су вршили честе нападе ситним деловима, у циљу маскирања подизања моста, што је изазвало са српске стране одашиљање јаче снате, да штити Јужну Мораву од Бобовишта до Алекеинца ради спречавања прелаза Турцима. на десну обалу Мораве. 26/8 стигао је на Делиград Хорватовић, и 28/8 упућен је ка. Каонику са задатком, да брани Каонички тгрелаз и пут ка Крушевцу, да штити цео терен од Великог Шиљетговца до ВБукање, и да дејствује у леви бок Турака. У састав његовог одреда ушла су оба. одреда. на простору Велики Шиљеговац—Вукања.

Ђенерал Черњајев, очекујући напад Турака, употребио је ово време за дефинитивну подељу снага на положају. 29/8 био је овакав распоред: на Ов. Стевану 2 батаљона, 1 батерија; на Алексиначком положају 17% батаљона, 6 батерија; на Делхиграду 30 батаљона, 7 батерија и 9 пионирске чете; на Ђуниском Вису 4 батаљона; одред пуковника Хорватовића on Радевца преко Кревета и Горњег и Доњег Љубеша до Мораве 19 батаљона. и 4 батерије; одред за одбрану прелаза Јужне Мораве од Кормана до Моравице 11 батаљона, 3 батерије и летећи одред, коњица у долини Јужне Мораве; штаб у Делиграду. Турци су пред битку били овако распоређени: коњица у долини Јужне Мораве; десно крило, Фазли-пашина дивизија од Мреоља. преко Житковца до Трњана, центар (дивизија (Сулејман-паше) ЧукаКрушје, лево крило (бригада Хафис-паше) Крушје— Каменица; општа резерва (дивизије Хусеин-Сабријев-паше и Хусеин-Хамијев-паше) код Горњег Адровца под командом Керим-паше. Из ових распореда види се план српске војске: одбрана (потлавито левог крила), турске: пробој центра.

з0/8 Турци су предузели нашад на целом фронту, отворивши јаку ватру нарочито према Бобовишту, где се водио жесток бој са променљивом срећом, тако, да је одред на Бобовишту одржао свој положај до подне, кад“ је Хорватовићева.