Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

транична утврђења из прошлог рата; со турске стране сви наступни правци Срба били су заштићени утврђењима: тврђава Ниш у Моравској Долини, утврђени Нови Пазар у долини Рашке и Ибра, утврђени логор Будим-Дел и Пирот у долини Ниmane. o

28/11 пала је Шлевна, што је изазвало велико одушевљење у Србији; 1/12 објагљена., је кнежева прокламација, којом се Турској објављује рат.

Према ратном плану, Моравски је корпус прешао границу 3/12 са обе своје дивизије (Моравска :и Ибарска), у циљу приближења Нишу. Моравска дивизија изашла је 4/12 на линију: Црни Врх—Вртиште— преко Мораве до Топоничких Висова, а 5/12. заузела је Чамурлиски Вис (Лисинац). Два табора турске војске са ксњицом, а под заштитом артилерије из Ниша и са Виника, прешла су у напад, али су била одбивена. Ибарска дивизија прешла је својом Крушевачком бригадом траницу код Суповца, и посела је Сачевички положај, а 6/12 добила је наређење, да, у циљу заштите Моравске дивизије, демонстрира према Мрамору, што. је она и учинила, али при појави српске гојске турска је посада напустила, Мрамор, и Крушевачка је бригада посела. оба. велика, утврђења на њему и продужила, даље утврђивање. У исто време друга бритада, (Чачанска) прешла је границу код Грепца, и пошла је у рекогносцирање ка Прокупљу, који је 6/19 заувела, јер су га Турци напустили при појави српске војске. Дунавска дивизија дошла. је 4/19 својом Браничевском бритадом до Горњег Матејевца, а Џожаревачка бригада подишла. је Грамади. Остали део 'Тимочког и цео Шумадиски кор концентрисали су се код Пандирала, а Зајечареки одред заузео. је 412 Кулу (Адлију).

За ово време Хафис-паша формирао је сРој одред на линији: Приштина—Митровица— Нови Џазар—Сјеница. Требало је да. Јавореки кор привеже Хафисов одред. Јаторски кор био је везан са Моравским добровољачким одредом капетана, Милојевића, (850 пешака и 100 коњаника) на, Когаонику. До 7/12 овај кор није имао сукоба, са, Турцима. И Дрински је кор UOсео своје положаје на Дрини и тамо се утврђивао.

Кнез је са оперативним штабом Врховне Команде изашао 8/12 на Чамурлију, где је наређено, да се пласира позициска, артилерија (и ало није могла добацити до града), а. како је Ниш са севера био јако и добро утврђен (Виник) и брањен, донесена. је одлука, да се продужи само церкирање Ниша. До тада је Ниш био церниран са свих страна, сем са, југоваладне, а цернирањем и са те стране био би потпуно одвојен од Хафис-пашине трупе. Међутим, 8/19 пошао је један батаљон са 2 пољска топа у наступање са Мрамора,

РАТОВИ СРБИЈЕ

и после краће борбе заузео је Чечински мост, чиме је прекинута веза Ниша са, Лесковцем. Ово је изазвало устанак у околини Власотинца, и један турски оре из Ниша покушао је да успостави везу са, Лесковцем, али је код Корвин-Града. одбивен 'деловима крушевачке бригаде и граћен у Ниш. :

До 1212 Моравска дивизија постепено се померала ка Нишу, и изашла. је на ликију: манастир Св. Никола—Хум—Трупале, са истуреним предстражама у Поповцу.

Дунавска дивизија изамила је на линију Горња Врежина—Матејевци — Каменида—Бреница, држећи Манчу и Сићево ради затварања друма Бела ПаланкаНиш. Крушевачка бригада утврђивала. је мостобран на Мрамору, а и све остале трупе око Ниша 'утврђивале су се на заузетим положајима.

Како је Куршумлија, као чвор путева у долини Топлице, представљала. велику важност за оситурање операција око Ниша, а како се сазнало, да у њој има мало трупа, одређено је 6 батаљона и 10 TOпова Ибарске дивизије, да заузму Куршумлију. Турци су били добро утврдили пололаје испред (Микуљанске Висове) и позади Куршумлије (Самоков и Баћоглаву), и посели су утврђења. са једним табором нивзама, са 2 брдска топа. и са око 2.000. Арнаута. Српски одред кренуо се у три колоне: лева, 2 батаљона (Чачанске бригаде Т класе), 1 брдска батерија и вод пољских топова од Прокупља долином Топлице са задалком да нашадне десно крило турских | положаја. пред Куршумлијом; средња, 2% батаљона (крушевачке бритаде ШП класе), вод брдских топова, од Чучала преко Неваде са задатком да, нашадне центар турског положаја, и десна, 1% батаљон (крушевачке бритаде ШП класе) са тодом брдских топова од ЂБатове преко Неваде са задатком да (нападне ЂБаћотлаву. Овај напад требало је извршити 11/19. али је, услед великог снега, средња колона, стигла, тек у 17 часова, код Неваде, те није могла, тота дана. извршити налад, а. лева је колона имала, борбу са Арнаутима, који су надмоћни бројем успели да. је задрже. Оледећег дана, (12/19), извршиле су лева и средња колона напад Ha Микуљанске Висове, и успеле су после борбе од 2% часа да принуде Турке на повлачење, а, оне су остале на вауветом положају. Шреко ноћи Турци су напустили и позадње положаје, те је цео одред ушао у Куршумлију и посео утврђења на (Оамокову. Заузећем Куршумлије и Лесковца 3 вршено је цернирање Ниша потпуно. Ма да је урађено све да се Ниш потпуно изолује, ипак се увидело, да је за напад на Ниш, ју коме је био тарнивон од 6—7.000 жуди, потребно још сената. (Стога ce до завршетка, операције код Пирота није ни мислило на, напад, већ само на цернирање.

— 685. —