Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

Руска Врховна Команда журила је и препоручивала, да. српска. војска. наступа. ка Софији, не задржавајући се код Беле Џаланке и Пирота не прелазећи Кулу од стране Тимока. Руска коњица већ је била ушла, у везу са српском војском код Чипровице; њој је било наређено, да ушути. хусарски пук ка Широту, да испред српске војске наступа ка Софији, јер је истицано, да је акција српске војске на. истоку ограничена на операције ка Софији. Према томе требало је то енергично и брао завршити, како би се могле све остале снате привући Нишу, да се одбије Хафисов покушај за ослобођење Ниша.

Међутим, по паду Беле Џаланке дат је 13/12 одмор српској војеци (због народног сујеверја, да се 13 не почињу операдије). Али Турци су код Пирота предузели покрете, који су изазвали нашад 2 Шумадиске дивизије (13/12) против утврђеног положаја, на Будим-Дељу. И ако овај напад није успео, ипак је њиме олакшано кретање Хорватовићеве колоне од Беле Паланке ка Џироту, која је 14/19 изалила пред Пирот у исту висину са 2 Шумадиском JUTBHSILJOM. i

Турци су имали у Широту 12—18 Taбора Анадолаца (редиф и мустахфис) са 6—8 пољских топова, и утврдили су ПШиpor за одбрану. Главна пажња, обраћена, је одбрани са севера (од Књажевца). Стога је положај за одбрану Широта изабран и утврђен тако, да је на десној обали Нишаве, која дели бојиште на два дела, утврђен Нишор и Оопот, 2 на левој Будим-Дел и (Суводол са Блатом. Шланина, Белава, између Суводола и Ђудим-Дела, утврђена је једним блокхаузом и са два редута на самом кљуну (Сарлаку) над Џиротом. Друм за Ниш сматрали су Турци да је довољно обезбеђен посадом у Белој Паланци, те Пирот са те стране није био утврђен. Прве операције Срба око Св. Николе (7/12) и појава једног одреда, код Темске (7/12), побудила је Турке, да главну снату распореде у утврђења. Бој код Беле Паланке Турци нису правилно схватили, и решили су, да део своје снаге поставе на нишки друм тек онда, када су бегунци из Беле Паланке известили, да, Срби наступају друмом знатним снагама.

Напад 2 Шумадиске дивизије 13/19 задржао је турске трупе цео тај дан у утврђењима, а. 14/12 је део снага пошао из Широта ка Белој Џаланци, али делови колоне Хорватовићеве већ су били издушили из теснаца и спречили су даљи покрет, те су се ови зауставили и посели положаје код Суводола и Блата.

Међутим је Ђенерал Белимарковић по рекогносцирању одустао од намере да, Широт нападне с фронта, на Нишор, и наредио је, да се заузме Локва, (према Ђудим-Делу) на, левој обали Нишаве, а, да, се на десној обали обиђе десно турско крило планинама, т. j. решио је, да главни на-

РАТОВИ СРБИЈЕ

пад изврши на лево турско крило. Ове ове припремне радње извршене су 13/12, а за 14/19 је издата заповест, да Шумадиска, дивизија буде на Кумановом Врху, као центар положаја и резерва за обе обале Нишаве, са једним одељењем од 300 одабраних војника и брдеком батеријом да обиђе Нишор и да заузме Чуку позади Нишора. На Кумановом Врху пласирана је већина артилерије. Тимочке трупе: лева колона, 4 батаљона и 6 топова, да наступа од Тиловца преко (Qyводола, Белавом Планином, са задатком, да дејствује у бок Турцима; централна колона, 3 батаљона, 10 топова, да наступа друмом Бела ЏШаланка—Пирот; десна колона, 2 батаљона, 2 ескадрона и 2 топа, да наступа преко Блата у обухват левог турског крила. Један одред од 9 бата љона. 'и 2 топа оситуравао је код Крњана десно крило и бок од Лесковца. Једној колони од 2 батаљона и 1% ескадрона из Шумадиске дивизије (капетан Матдаленић) наређено је, да пређе Нишаву код Станичења, и да ухвати везу са левим крилом Тимочких трупа.

У току 14/12 све су јединице извршиле наређене покрете, и приближиле су се својим полазним положајима, а 15/12 је предузет општи напад на Пирот. Турци су покушали да поседну Белаву, али су били одбијени и притешњени са свих страна надмоћношћу српских трупа, те су се повукли у Широт, пред којим су застале српске колоне. Међутим, око 20 часова чула се јака експлозија (Турци су дигли у ваздух цитаделу, у којој је био барутни малтацин), што је био знак, да. су: се Турци повукли и из вароши. 16/12 око 11 часова ушле су онда српске трупе у Пирот, а, Турци су се журно повлачили у правцу Софије. Одмах је шпредузето тоњење и извиђање правцима Берковачким, Гиначким, Софиским и Лесковачким. 98 осигурање тих праваца била су истурена одељења код Берковице, Крушца, Сукова и Блата.

Резултат (бојева код Беле Шаланке и Пирота био је не само у освајању територије, но још више у томе, што су трупе Мехмед-паше већим делом заковане за Софију, те је руска војска (Ђенерал Гурко) могла успешно извршити операцију прелаза преко Балкана, 17/12 спустила, се са Балкана, и 23/12 без боја заузела, Софију, одакле је одмах 924/19 ухватила везу са српском војском код Оливнице, где су предњи делови стигли и задржали се, пошто је Софија била заузета. По заузећу Широта ситуација је вахтевала, да се продужи настушање ка (0фији, али покрети турских трупа у Новопазарском Санџаку, натовештавали су намеру – Хафис - палпе, да ослободи | Hm. Имали су се извештаји 17/12, да су 2 табора отишла из Ојенице за Митровицу, да се постепено тарнизон Новот Шавара

= 687 —