Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

Моравског кора одбио је тај предлог, и тражио је капитулацију, дајући услове: предају оружја и слободан излаз трупа. из тврђаве, тарантију приватне имовине и право на слободно исељење цивилног становништва. У вече 97/12 послат је у Ниш пројекат капитулације, а један ордонанс из Куршумлије донео је извештај да. Хафис-паша не креће даље од Куршумлије. Тако је 97/12 изгубљен у преговарању о предаји Ниша, 28/12 турски паше у Нишу. (командант Халил и мутесариф Решид) предложили су предају под условом слободног изласка трупа са оружјем. Ово није примљено, а око 15 часова опсадне батерије отвориле су ватру на Ниш. У 17 часова пошла су 4 батаљона, 1 Шумадиске дивизије (са музиком и развијеним заставама) са Марковог Калета у напад на Горицу; лево од ове, са 'Ћурлинских Винограда, прешла је у напад на Горицу и друга колона од 3 батаљона, а Рудничка. бритада, са Пожаревачком позади ње, прешле су у напад на положај Горицу. Турци су главну колону дочекали јаком ватром и зауставили је; јуриш се понављао неколико пута, 2 пред вече је уведен у стрељачки строј и Гружанеки батаљон. Обновљеним јуришем успело се да се положај заузме. — У исто време успеле су и Рудничка са Пожаревачком бритадом. Цела Горица пала је у руке Шумадиског корпуса и у њеном подножју лежао. је беспомоћно Ниш.

2919 у 7 часова донео је турски парламентар команданту · Шумадиског кора, потписану капитулацију Ниша. Одмах је почело извршење капитулације. 31/12 ушле су у Ниш српске трупе, које су пре тога већ биле поселе сва утврђења око Ниша. Турски тарнивон био је разоружан и отпраћен до баража под Горицом. У Нишу је било око 5.000 људи турске војске, 267 топова, преко 13.000. пушака, 150.000.0ка, барута, око 8,000.000 пушчаних метака, преко 20.000 граната, 200 картеча, преко 1.000 шрапнела, 384 рањеника. и бодлесника и велика количина хране и фуражи. Гарнизон је испраћен ван домета српских трупа и пуштен у елободу, а све остало. је заплењено.

Освајање“ Ниша запечатило је успехе српске војске на Моравском војишту, а Ниш је постао јак ослонац за даље операције. По заузгећу Ниша, сва три корпуса сасредила су. се. у. долинама Мораве, 'Т0плице и Нишаве. Одред Здравковића, сменио је Тимочки кор и формирана je резервна, дивизија од 6 батаљона, те су сва. три корпуса постали потпуно селободни за даље офансивне операције.

У исто време пала је и Шипка, (29/19), и руска је војска продужила. наступање преко Балкана. Депешом руске: Врховне Команде. од 26/12 српској је војсци дат задатак: обезбеђење руске војске са за-

РАТОВИ ОРБИЈЕ

падне стране, јужно од Балкана, и да узме удела у заштити Софије заједно са руском војском. Белограчик ће посести Румуни, Орби да са 9—3 батаљона. осма трају источну границу, а остатком да појачају Хорватовића, не губећи из вида. да. су Турци из Софије одступили путем за. Ћустендил. Депешом од 29/12 Ђенерал Гурко је известио, да у Софији оставља 8 батаљона, 8 ескадрона и 14 топова, те да није потребан српски одред.

Према томе предузето је онда наступање на Косово: Моравски и 'Тимочки корпус, под командом Ђенерала Јешјанина дејствовао је против Хафис-паше, стим, да Моравски кор дејствује уз 'Poклицу, да очисти Куршумлију и у вези са Тимочким кором нагна Хафиса на повлачење;: Тимочки кор. да дејствује кров Пусту Реку и Гољак и у вези са Моравским кором, нападом у бок, да натера Хафис-пашу на повлачење са положаја Самокова и Шреполца: Шумадиски корпус да иде долином Јужне Мораве. За то време имала је Ибарска дивизија само омање чарке (27/19), а. 31/12 предузето је, са 4 батаљона, и 1 батеријом, насилно извиђање са циљем, да се заузму села Мачковац и Ново Село. Турским нападом овај одред био је одбачен и повукао се на своје положаје.

2 и 3/1 1878 цео Моравски кор отишао је ка Шрокупљу и 7/1 ушао је у Куршумлију, коју је Хафис-паша напустио и порукао се на планински венац, држећи Самоков, који је представљао веома, јак и солидно утврђен положај. Шлан за- напад на, овај положај био је: главни напад да се изврши на десно крило Оамоковског положаја, у вези са Дунавском дивизијом (Тимочког кора), а с фронта да се само демонстрира. 11—17/1 вођени су онда ту бојеви, по веома суровом времену, али успеха није било. Отога је за 19/1 било наређено, 'да се Дунавска дивизија тприближи Моравској, предузети су поново напади са све три дивизије и вођени су 19—29]/1, али без успеха. Извештај о шримирју затекао је 23/1 обе стране на досадањим положајима,

Тимочки кор имао је да оперише кроз врло тешко земљиште, насељено непријатељским становништвом (Арнаутима). Он је наступао у три колоне: десна, Дунавска, дивизија, средња, Књажевачка војска и лева, Крајинске трупе. Књажевачка. је војска, после тешког марша и борби са Арнаутима, избила. 17/1 на Мердаре, 20/1 имала је успешну борбу код Шајковца, али није одмах продужила, на Преполац, да одсече Турцима одступницу. Крајинска, војска, наступајући долином Медвеђе и Шуманске Реке, заузела. је после борбе са, Арнаутима, 14/1 Ђучуметски положај, и тек је 18/1 успела, да заузме село Дукат, а 21/1,' после борбе са Арнаутима, заузела је и повела Мркољеки положај. Дунавска. дивизија наступала је преко Петрове Го-

— 689 — 44

и На је о а са Нерона ер с Ио а и а