Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : III knjiga : N—R

РЕКЕ

ријечја (Рад, 158, 1904); А. Гаваци, Ријеке“

у Хрватској. П. Дуљина текућица, (Рад, 161, 1905); A, Gavazzi, Der Flacheninhalt дег ЕЈаиззвеђјеје шп КгоаНеп (Гласник Хртатског Природословног Друштва, 20, 1908); Генерална Дирекција Вода, Попис водених токова Краљевине (Орба, Хрвала. и Словенаца, (1924); Генерална, Дирекција, Вода, Привремени попис водених снага Краљевине Орба, Хрвата и (Оловенада (1921). ПЏ. Вујевић.

РЕКЕ, западни део Метохије, око Дечанске Бистрице. У Р. има 47 села, која имају скоро сва српска имена, а насељена су у већини муслиманским арнаутским становништвом, али се испред арнаутске најезде у турско доба одржало доста. и православних (Орба. ВР.

РЕКРУТОВАЊЕ је извршивање поциса, прегледа. младића. за, службу 'у сталном кадру, одређивање рока у сталном кадру и назначење појединаца за родове ВОојске и Морнарице. Р. подлеже сви младићи, који у дотичној календареској TOдини навршују 20 годину старости. За рекруте, који се прикривају и избегавају војну службу, због чега подлеже трогодишњем року службе у кадру, одтоворни су, поред рекрута, и старешине њихових породица или задруга и месне. власти; они су дужни, да. пронађу такве рекруте, да их пријаве и упуте војном округу у извесном року по рекрутовању (15 дана); ако то не учине, подлеже казни 10-—30 дана затвора, % ако се докаже, да је ко од ових нарочито отежавао да се рекрут пронађе и упути, подлежи, поред горње казне, и одговорности по војно-казненом закону као саучесник.

Р. почиње сваке тодине 1/7, а свршава. се најдаље 31/8. Р. врши комисија, коју у сваком војном“ округу саставља. командант, ађутант војног округа, један лекар и председник или члан општине, у којој се рекрутује. :

P. се врши по станицама, а на основи рекрутног списка, који саставља. општински одбор, по свештеничкој књизи рођених (тде нема ове по пописној књизи) и по сопственом сазнању. За тачност података, одговорни су свештеник и председник, кметови и општински одбор. Отота су при рекрутовању присутни сви ови да могу дати комисији обавештења.

Рекрутној комисији предстају, сем горњих званичних лица, сви младићи, IT сани у рекрутни списак, сви неспособни задругари ових младића, они, који мисле да су им податци погрешно записани у рекрутни списак, привремено неспособни рекрути из прошлих година, до навршене 24 тодине, као и они, који у тој години навршују 31 годину, сви, који уживају инвалидску потпору, обвезници, који се осећају неспособни за даљу војну службу, обвезници-коморџије и даваоци коморе, који налазе да према имовном ста-

њу не могу даље давати комору. (Сем ових, општинска власт доноси спискове осуђених обвезника, као и оних, који су казну издржали или су помиловани.

Рекрутна комисија врши лекарски третлед свих ових, као и преглед докумената, и доноси решење односно ушиса. превођења, одређивања рокова и назначења, појединаца у родове војске, према, правилу о рекрутовању, упису, испису и превођењу. Ова решења саопштавају се одмах, и дотични имају право жалбе. Жалбе у првом реду расправљају команданти дивизиских области, а у другом министар Војске и Морнарице. В. Белић.

РЕЛИКВИЈЕ. У православној цркви Р. су много поштоване, и ако не онолико колико на византиском Истоку и римокатоличком Западу. Тако на пр. зна се, да је већ 809 купљено тело Св. Трифуна. за његову цркву у Котору, 983 пренешен је OB. Ахилије из Ларисе на Малу Преспу, 1072 однели су Мађари руку Св. Прокопија из Ниша у Оремску Митровицу, 2 1167 повратио је цар Алексије 1 у Ниш. У Ђурђевим Стубовима у Расу налазила. се у 14 веку рука Ов. Јована Дамаскина, а у 15 веку пренела је књегиња. Милица. из Видина, прво у Крушевац, а после у Београд, тело CB. Петке и царице CB. Теофаније, док је деспот Ђурађ Бранковић 1453 донео из Цариграда у Омедерево тело Св. Луке.

За CB. Саву и неке владаоце српске прича се, да су прибавили многе мошти и светитељске Р. Тако се на пр. у Дечанима чува Христова коса, коју је Св. Сава добио на дар од јерусалимског патријарха, затим сунђер, у који је Св. Стеван Дечански купио своју крв, када су га ослепљивали и т. д. За краља Стевана. Првовенчаног забележено је, да је своме манастиру Жичи приложио комадић ризе и појаса Ботородичиног, делове деснице и тлаве Св. Јована Крститеља, затим разне делове и делиће моштију светих апостола, пророка, мученика m других светитеља. У Хиландару се и данас чувају, У нарочитим ботато украшеним сребрним и позлаћеним ковчежићима, вештачки израђени крстови од часног дрвета, на коме је Христос био разапет, рука патријарха Нићифора, део главе пророка Исаије, косети великомученика Шрокопија, Св. Марине и, мнолих других, залим комадић трновог венца Христовог, капље Христове крви, помешане са земљом, комадић трске, на којој су додали Христу сунђер с одтом и жучи, неколико зрна измирне, коју су источни мудраци донели Христу на дар и т. д. За велики део тих Р. прича. се, да су их српски владаоци за живота, чували код себе, а после смрти Поклонкили Хиландару. И по многим другим манастирима, и неким црквама српским наилази се још доста на моћнике и рели-

— 742 —

BAN ika Ga Nada ak aa a uo aa дара