Narodna skupština

60 НАРОДНА СКУПШТИНА

са Паја" А

Према томе, јасно је. није могла очекивати од увређених учитеља ниске нарочите партиске користи и да према томе не може бити ни речи о неком партиском притиску опозиције, преко учитеља — председника бирачких одбора. Али и уопште узевши, не може се пичим утврдити да је Државни Одбор распоређујући председнике бирачких одбора, рачунао на притисак опозиције.

Узмите само спискове председпика бирачких одбора па затледајте ко су све били председници бпрачких одбора по окрузима и варошима па ћете видети, да је ту било измешаних, без икаква удешавања: п опозиционара и присталица радикалне странке. И само би се онда могло рећи да је било удешавања и притиска на гласаче кад би се статистички, по местима, доказало, да је радикална страшка само тамо побеђивала, где су председници онли радикалне присталице, а да је већином тамо губила где су председници били опозиционари. Само бл тада ваш закључак, понављам, могао бшти правилаш. Међутим утврдило се, да је радикална страпка односила победу, изузев смедеревског п "београдског округа, по целој земљи, како тамо где су радикалци билп председници бирачких одбора тако и тамо где су то били пи најљући опозиционари. Ето нлр. само у крајписком округу, господо, где су опозиционари у већипи били председници бирачких одбора и где је шта више и полициска власт била у рукама оповиционара (јер је па место окружног начелника, који је умро пре избора, дошао за заменика секретар либерал), поред свега тога опозиција је пропала. То се свакако пре може употребити као доказ да су избори били слободни, пето ли што се председничким распоредом Државнот Одбора може доказивати да су избори били под утицајем и притиском.

_ Али хајдемо даље !

Т. г. опозиционари наводе не само да је Државпи одбор у овим изборима био партизан, пего да је и влада радикална огрезла овом приликом у партизанству. Тако се товори како је пред изборе био читав пљусак од указа, којим се владини пријатељи намештају на згодна места како би избори народних посланикаиспали што повољнији за радикалну странку. Ја међутим, господо, питам вас обратно: Да ли је било пљуска од указа, којим се опозициони чиновници гоне и разјурују“ Сога апсолутно није било а то је међутим од пресудног значаја за слободу избора. Један једини случај који се са једним опозиционарем деспо, навео је мој колета т. Милоје Јовановић, говорећи како је један посланички кандидат самосталне странке избачен из службе само зато што је кандиловапш, док су међутим г. г. д-р Велизар Јапковић п Чеда Костић као кандидати били од владе штићени. [0сподии Јовановић је узјашио на тај један пример, победоносно гледајући десно мн лево, уз узвике опозиције: „тражите доказа за партизанство владе па ево вам очита доказа!“

Међу тим т; г. и тај вам се доказ изјаловио; ево шта је у ствари било. Док је г. Ј-р Велизар Јанковић одлазећи у агитацију поднео оставку онота истога дана кад се први пут попео на збору на трибину и док му је оставка опога дана кад

да радикална странка |

а У Но

је кандидован била и уважена, дотле је самосталски капдидат т, Јелепко Петровић, управник даринлјинице у Пироту напустио дужност, оставио па-. ринарницу о дуд, па отишао по округу у агита- | цију. Па реците ми сад господо, дали је радикал, влада била партизанска и да ли је смела тога чиповника“ без казне да оставиг (ем тога ја вас. тосподо из опозиције молим да ми још кажете, има ли кота исправног чиновника ма из које опозиционе странке, кога је глава заболела под да=

" нашњом владомг Да ли је остао који чиновник из

опозиционих странака да није био унапређен кад му је за то време било, и да ли је ма који од чиновника посланичких кандидата остао без отсуства кад га је пред изборе за агитацију тражио 2 Нема таквих случајева, као што вам је свима познато и таква толеранција могла се десити само под радикалном владавином Краљевине Орбије.

Кад је реч о чиновничкој политици Jene владе у парламептарној земљи, ја морам нарочито да исTake, Aa Je данашња влада господо, баш по угледу па залад, могла померити баш све чиновнике на начелпичким положајима, као високе чиновнике са политичким квалификацијама, и као поверљиве људе који имају да спроводе њену политику. Међутим данашња влада ни то није учинила. Она је оставила па већипи пачелничких положаја по Министарствима као и иначе по другим надлештвима најобележеније опозиционаре. Мислим да није потребно цитпрати, јер их сви добро знамо. Али хоћу да вам цитирам Министарства. Дали је нпр. у Министарству Грађевина промењен и један начелнике Да ли је у Министарству Привреде г. Капетановић променио начелпике својих многобројних оделења осем једнога изузетка = Па узмимо Министарство Шросвете, да ли су ту начелници и шефови мењапше Узмимо чак и Министарство Упутрашњих Дела, истина не у погледу начелника него у потледу осталих виших чиновника, па видите јесу ли смењивани оннг Не! Све је остало недирнуто на својим положајима. Ша зар збиља онда опозиција. има образа када казе, како данашња влада удешава. карабице и преко својих органа припрема изборе“

Али несамо да данашња влада није дирала чиновништво по министарствима, негосу ипо нижим и средњим ресорима чињене релативно врло мале промене, које је изазвала сама потреба службе или које је требало склонити, баш због силних жалба наших пријатеља против понашања ваших политичких пријатеља. Ми би свакако били задовољни кад би се опозиција на владином положају држала овако неутрално као ми. Ја вас питам, нарочито господо вас из старе напредњачке п либералне странке, да по савести кажете, да ли сте се ви овако понашали према вашим партијским противницима, кад сте били на влади пи да ли су онда политички противници ваши уживали овакве благодети, какве данас уживају противници радикала под овом управомг Метните руку на. срце па ћете, мислим, као поштени људи признати, да су се ондашње владе мало разликовале од данашње.

Допустите ми да још одговорим оној господи из опозиције, која су влади пребацивала допуштање торосече својим партиским пријатељима. Ја сам се обавестио и стекао уверења, да је ових избора