Naš narodni život

78 СРПСКА КЊИЖЕВНА ЗАДРУГА.

Суд један случај, из кога се види да је муж отерао жену због тога што за десет година нису имали деце,!

По појмовима нашег народа развод брака се врши не само кад муж и жена немају деце, већ и онда кад немају мушке деце, У Херцеговини су, у ранија времена, у таквим случајевима, муж и жена ишли духовној власти да их разведе. У више случајева је и духовна власт уважавала овај разлог.“

2. Женина неспособнаст за рад. — 16 априла 1820 године развео је Кнез Милош брак између Луке Симеоновића из Мрчајеваца и његове жене зато што она има велику болест из дстињства, и дао им два једнака писма да се он може женити, а она удати, ако јој болест допусти. 1 јула 1820 пише Кнез Милош владици шабачком 0 неком Сими Милићевићу из Свилеуве „којега је жена, пре две Године ослепив у оба ока отишла матери својој, да би саизволио господин владика призвати обојих и неколико кметова из њихових села, и, ако ова слепа буде, да ју од мужа распусти и овому дозволи да се с другом оженити може, а овај, по возможности својој, да јој препитаније даје.““ 11 октобра 1823 године судио је Народни Суд неког Луку Здравковића из Варварина. Па Суду је Лука рекао о својој жини: „Петрија је болесна, пак није вредна да ме одева, а и сама ми је опростила да се с другом оженим“. Петрија је, пак, изјавила: „Ја сам болесна, нисам могла децу и кућу гледати, зато сам му опростила“ >

Сем ових има још неких узрока због којих се по народним појмовима, бргк може развести. Они сеу народу сматрају као узроци са свим другојаче природе од наведених. То су:

! Политика од 23 фебруара 1923.

2 Лука Грђић-Бјелокосић, #/3 народа и о народу 1,219.

3 Држ. Архива, К. К., Деловодни Протокол, Унутрашња Преписка 1820, Ле 508.

= Држ. Арх., К. К., Дел. Прот. Унутр. Преп. 1820, Л5 896.

5 Држ. Арх. Народни Суд 1823. 5 -