Naš narodni život

РАЗВОД БРАКА. . = 79

3. Неслога и узајамна мржња;'

4. Неверство, било с једне, било с друге стране;“

5. Други какви пороци мужа или жене (крађа,“ пијанство или слично).“

Е

ЕЗ

Развод брака се у народу не врши у свима при- | ликма на исти начин, већ различито, према томе зашто се врши. При томе се у главноме разликују два начина: један је кад се брак раскида од невоље — кад жена нема деце, или кад је неспособна за рада други је кад се врши због узајамне мржње, неверства или порока мужа или жене.

1. Кад је развод брака због тога што жена нема деце или што не може да ради, онда се врши по поразуму, мирно и са жаљењем и са једне и са друге стране што брачну заједницу мора да раскине један важан разлог. Вук Врчевић нам је оставио један врло рељефан опис развода брака, због немања деце, како се вршио у Црној Гори до прогласа Законика Кнеза Данила, 1855 године. Манда, жена Јовице Крцунова, је невесела што нема деце. На материно питање шта јој је, она одговара : „Не питај ме што ми је на срцу, већ што није. Ово је седма година минула како сам се у зенђилу кућу удомила за младим момком. Мене свак љуби у кући и у комшилуку; мени ни тичијега млијека не мањка, но при свему тому добру, ја сам најнесрећнија друга под капом небесном. Све моје врснице“ које се поудаше, имаше порода, а моја се утроба скаменила. Ако ме зато муж не кори, корба ми се сама пред очима намеће, тако да немам очију никога

1 У. Вог с, Хботтшк 283—289.

2 Њадеш. ]

8 По 5 77 „Законика Данила Првог“: „Која би жена сврга мужа крала, та се има први пут и други пут кастигат тамницом, а трећи пут телесно кастигат и с мужем распустити, и она да се не може удавати, а он да се може женити. “ (Дрхив за правне пи друштвене науке св 5, Х, стр. 377).

+ У. Вост5с, Хбогпте, 283—285.