Naša književnost

КИНА РА И Ре РМ Ае ЊУ Ји АИ

РАИ ИУ РА ја МЕ Ј ИМ у 8

С. Марковић и уједињена омладина 75 21

Род водио борбу за слободу против турског угњетача. Да би нацио- 4

нални покрет добио нову снагу, да би довео од остварења националне 70 независности и учвршћења националне државе, за то је требало реал-' : нијих основа него што је усвајање идеја које су захватиле европске 2 земље: сазревање услова који оформљују нацију.

Поновна појава либерализма пред перспективама привредног ра- ђ звоја, нова, реалнија могућност да се крене талас грађанске авангарде | изазвала је и плиму национализма. Али не ратује се више „за крст часни и слободу златну“. Могућности које је предвиђала српска трговачка буржоазија у условима створеним после Кримског рата, на- | терале су је да мисли „материјалистички“: „Од како су народи у др- 5 жавни живот ступили, била је трговина и остаће предмет кавге и рата, 5 а то зато, што је она најглавнији и готово једини извор материјалног > благостања.“ Тако се теоретисало по новинама 1856 године, :

Париским миром отворена су турска тржишта индустриским производима капиталистичких земаља, а од тога је српска трговачка бур- | жоазија наслућивала свој полет. Грађење железнице, пловидба ДунаВоМм, интензиван трговачки саобраћај који би ишао преко Београда, будио је велике наде буржоазије: „Зар не увиђа сваки, да ће се све паровозне линије између запада, Средње Европе и Цариграда у Београду стицати и да ће тиме Београд... постати средсреда између запада и истока... једна од најглавнији континентални вароши Европе, сместиште свију производа, како источни тако и западни.“ Овакви изгледи толико су развијали планове буржоазије, да су се они појављивали чак и у сликовитим визијама Београда, који већ после кратког времена, под овим благотворним утицајем, мења своје лице, — толико сликовитим да их треба цитирати: »Узане, незгодом времена искривљене улице сравниће се у дугачке и простране сокаке; јадне, мрким и накривљеним зидом сакривене колибе претвориће се у величанствене палате; магазе збијене од слаби дасака замениће се велелепним троКатно зиданим магацинима; обале изроване и стрме поравниће се и : угладити четвороугалним камењем, и накићене спреда ладовитим дрвећем а остраг величанственим зданијама, увесељаваће око паропловом летећег путника. Шум таласа непрестаним лупањем многобројни пароброда проузрокован, на обалама звиждање паровозни кола, иза Врачара величанствене цркве са високим торњима, театри, берза, банке, двеста хиљада народа и проче красоте ове вароши преобразиће Београд у једну од најлепши вароши европејски.“

По свом спољњем положају Србија је још увек била турска провинција. Унутрашњи односи пружали су још веће препреке привредном развитку: да ли ће страни трговци наћи трговачке гаранције у Србији2 има ли Србија трговачких закона» има ли меничних судова и других „инштитута за потпору и обртај трговине нужни“> — Нема. Уз то, пред отварање неслућених хоризоната трговачку буржоазију је притискала новчана криза. Помоћ из државне касе и сличне делимичне

ја а: ПА. и 4 #