Naše Primorje : slike i utisci s Primorja

128 МАРКО ЦАР.

с Крфа, који у ХУЉом веку беше главна поморска; станица, за протекцију млетачке трговине на Истоку. У то доба је град бројао до 8000 становника, који у последње време млетачке владавине (Хвар је много страдао од турских навала) бејаху спали на мало више од 1000 душа. Данас се је тај број скоро подвостручио.

Кад се пароброд приближи хварској луцину њу закрене, раскрије се путнику пред очима, панорам који се без икаквог устезања може да назове ивванредним. Варошке куће и бујни насади стеру се полукружно око луке и пењу амфитеатрално уз голу лит, којој се на вршку мајестатично истиче стара, такозвана „шшањолска тврђава, искићена крилатим лавовима. Красне старо-млетачке монументалне зграде, што се хармонично групишу на првом плану, дају овоме месту једну класичну физиономију,. коју је трудно игде друго у овим странама запазити. Ја бих рекао да је ово најмлетачкији од свих приморских градова, чак и од самог Шибеника. Млеци су овде, заиста, на један маркантан начин свој печат ударили.

Изађимо на крај и прошетајмо се по вароши. Најпре ће нам поглед привући, својим елегантним аркадама, убава „Посета“ Самикелиева, која је данас претворена у хотел за путнике, и уза њу часовник и стари т. вв. „Кнежев дом“ (Раја21о де] сопје). Ватим ће наше око, летећи с једног предмета па: други, да се поступно устави најпре на стари поморски арсенал са пространим, смело засвођеним „Чоск“-от, где су се некад градиле млетачке галије; онда на саборну дркву и танахни звоник Оветог“ Марка, те на древни манастир „Фрањеваца“, што. се међ лавором и омориком беласа на самој ивици морској. У саборној цркви, која је сазидана у стилу ломбардиском и има једанаест олтара од скупоценог. мермера, прикупљено је неколико живописа од велике вредности; међу којима, над главним олтаром, слика, (Св. (тевана, папе и мученика, од Ђакома, Палме. У цркви манастирској има такође неколико,