Naše Primorje : slike i utisci s Primorja

УСПОМЕНЕ С ХВАРА., 129

вредних слика од Млађег Палме и од Басана, а у трапезарији је цео један дувар прекрила чувена „Соеп» Рот“ од фиорентинца _ Матије Розелиа. Живопис тај, који је врло добро сачуван и подсећа, на, богати колористички манир Тицијана и Павла Веронеза, израдио је сликар и поклонио фратрима као уздарје за његу којом га задужише, кад се једаред, путујући у Дубровник, разболи на путу и нађе заклона у манастиру.

Но нарочита лепота ове вароши као да је сва у њеном положају. Заштићена одасвуд малим главипама, а од северног ветра високим брегом Светог Николе, она, готово и не зна за зиму. Средња, темепература, између децембра, и фебруара, је од 100. У хварским градинама и по терасама варошких кућа расте палма и дивно успева рогач и слатки шипак. А већ не треба ни да помињемо бајаме, винову лозу и маслине. Хварско бело вино и његове укусне смокве изађоше на глас у целом свету.

Рекао сам у почетку да се Хвар прославио као лековито место, али лековито место — без гостију. И, збиља, његова прикладност да, постане драгоценом зимницом за људе порушеног здравља, хвалила, се дојако само у теорији; биће ваљда стога што у њему нема још ни издалека оних бучних и скупих забава, нема, оног префињеног конфора, с којим су богати гости климатских станица и морских купака, навикли да своје нарушено здравље — упропашћују. За такове „болеснике“, не да се порећи, много је подеснији Трувиљ, Биариц, Остенда, Кан, па 51 псе! рагуа сотропеге таг — и Опатија, (Абација); али коме је збиљски до свога здравља, тај ће доћи прије у овака места, где му се пружа могугћство да се ода озбиљно, и с поузданим изгледом на успех, неговању свога здравља. Свакојако, што год страни гост изгуби у богаству и раскоштву, све ће то да му обилато надокнаде живописни изгледи,

оригиналност природе и ретко гостопримство становника. 9