O demokratiji u Americi. Sv. 1

97

Тако, кад одборници не испуне Формалитете које закон захтева у случају општинског избора, они могу да буду осуђени на новчану казну.!

Али кад јавни званичник небрежљиво врши своју

дужност; кад се млако и без ревности покорава прописима закона, онда се он налази са свим изван Домашаја судскога тоњења. !

Срески суд не може, баш и онда кад има административну власт, да га натера у том случају да врши своје дужности потпуно. Само страх од губитка звања може га натерати да буде ревноснији, и тако предупредити те амазд-аеј в, а срески суд не поставља општинске власти, па по томе не може збацивати ни чиновнике које не поставља.

У осталом да би се ко могао уверити: о небрежљивости н о неревновању мањег чиновника, требао би Да води непрестани надзор над њим, А, срески суд држи своје седнице само два пут преко године и не води никакав надзор него само суди казнима дела, која му се доставе.

Само онај који има произвољну власт да по своме нахођењу збацује немарљиве званичнике, може од њих изнудити тај род свесне и праве покорности; али суд је за то немоћан.

У Француској се тражи јемство за ту покорност у ПИ ТО тијераркији; у Америци га траже у

збору.

Из досад реченога следује ово:

Ако неки јавни званичник Нове Енглеске учини злочинство у вршењу своје дужности, онда су увек обични судови позвани да га казне,

Али ако учини само административну погрешку, онда га може казнити чисто административно надлежништво;

" Вакон Масахусеца, св. 11. ст, 46.

0 ДЕМОЕРАТИЈИ У Амерлци. г