O demokratiji u Americi. Sv. 1

99

кога суда шта се догађа у срезу. Да су му пак били дали агенте у свакој општини, онда би му с тим дали најужаснију власт,т. ј. да може управљати судски. Закони су у осталом кћери обичаја, а у енглеском законодавству не беше ничега подобног.

Американци су дакле оделили једно од другога, право надзора п право жалбе као год и сва друга административна, звања.

Чланови велике пороте дужни су, по закону, да извештавају суд код кога раде 0 свакојаким преступима који се могу учинити у њиховом срезу. Али нема извесних великих административних преступа против којих обично заступништво мора по дужности да подигне тужбу. Тужити и терати кривце обично спада у дужност оном државном чиновнику који је постављен да „збира у касу новац који се добије од новчане казне. Тако је општинскога благајника дужност да тера већину административних преступа који се учине пред његовим очима.

Али американско се законодавство у гоњењу криваца поглавито ослања на. приватни интерес повређених. У томе се састоји оно велико начело које непрестано налазимо кад изучавамо законе Савезних Држава.

Американски званичници поклањају мало поверења

+ Н. пр. велики су поротници дужни да извештавају судове о рђавом стању путова. Закон Масахусецкн. св. 1. стр. 808.

Ако н. пр. сресвм благајник не поднесе своје рачуне. Зак. Масахусеца. св. 1. стр. 406.

Н. пр. кад неки изломн своја кола пили се рани на рђавом путу, онда он има право да се тужи среском суду и да захтева накнаду од општине или среза који

је имао да води бригу о путу. Зак, Масахусеца. св, 1. стр. 309.

2

-3

1