O demokratiji u Americi. Sv. 1

119

Ја не одричем да у Савезним Државама, често жале што нема оних једноличних правила која се чине да непрестано бде над сваким од нас.

У њима се од времена на време виђају велики примери немарљивости и небрежења. Кад и кад се показују грубе љаге које се ни најмање не Са РЦ с пивилизадијом која их окружава.

Полезна предузећа која захтевају пепрестано старање п највећу тачност, ако се хоће да испадну за руком, често се пренебрегавају; јер у Америци, каом по другим местима, народ ради магновенои напрасно.

Јевропац, навикнут да пма непрестано на руди по једнога званичника који се меша скоро у све, тешко се привикава на те разне машинерије општинске управе. У опште се може рећи да су у Америци пренебрегнуте оне мале подробности друштвене полиције које чине живот пријатним и угодним; али главне гарантије за. човека у друштву постоје у њој онолико исто колико и у другим државама. У Американаца, сила која управља државом много је неуређенија, непросвећенија, ненаучнија, али је сто пута већа него у Јевропи. Нема, земље у свету где се људи више упињу за друштвено благостање. Ја не познајем ни један народ који је установио тако многобројне и тако успешне школе; у кога храмови више одговарају верозаконим потребама становника; у кога су општински путови у бољем стању. У Савезним Државама не треба дакле тражити једноличност и постојанство намера, велико старање 0 подробностима, савршенство у административним постулцима;' алиу Њој се налази слика силе, истина мало

Х Један даровити писац, који је упоређењем финансије Савезних Држава с Финасијом Француске доказао да оштроумље не може увек да замени познавање „ствари, пребацује с правом Американцима, збрку која