O demokratiji u Americi. Sv. 1

184

материјалне силе бескрајно ређом, заузимајући њезлно место у већини случајева; а кад на послетку затреба да ова последња ради, онда морална спла удвојава своју моћ, кад се с њом удружи.

Савезна влада мора желети више него свака друга да добије помоћ правосуђа, јер је она, по својој. природи, слабија, и отпори се могу лакше против ње 06разовати. ' Кад би она увек морала да -употребљује силу, онда не би била довољна за своју задаћу.

Да би принудио грађане да се покоравају његовим законима, или одбио нападе којима би они били изложени, Савез дакле имађаше особиту потребу судова.

Али каквим судовима требаше он да се послужи Свака држава већ имађаше организовану судску власт. Требаше ли прибећи њезиним судовима, илп требаше образовати савезну судску власт Лако је доказати да, Савез. не могаше употребити за своје послове судску власт која постојаше у државама.

Нема сумње да је важно како за сигурност свакога тако и за слободу свију да судска власт буде одвојена од свију других; али је тако исто нужно за народни опстанак да разне државне власти пмају један исти извор, да се управљају по пстим начелима, и да раде у пистом кругу, једном речи, да буду саодносне п равнообразне. Нико, држим, никад није мислио да позива стране судове да суде преступе учињене у

' Савезни закони највише потребују судове, а међу тим онп су их најмање допуштали. Томе је узрок што је већина конфедерација, образована независним државама, које немађаху стварне намере да се покоравају централној влади, п које брпжљиво задржаваху својство не покоравати јој се, ма да јој дадоше право да заповеда.

пије