O demokratiji u Americi. Sv. 1

у 189,

законима, него и њиховим тумачењем ; једном познатом и другом непознатом међом; једним сталним и једним произвољним правилом. Устав је до иста положио тачне границе савезном суверенству; али кад год је то суверенство у судару са суверенством држава, онда савезни суд треба да пресуди.

У осталом, тај начин поступања не беше у ствари тако опасан по суверенство појединих држава као што то изгледаше,

Доцније ћемо видети да у Америци стварна сила, лежи у обласним владама више него у савезној влади. Федералне суђаје осећају односну слабост власти у име које раде, и оне су склоњеније да се одреку права правосудства у случајевима где им га закон даје, него да га противзаконо присвајају.

Разни правосудни случајеви.

Предмет и особа јесу основа савезнога правосуђа. — Парнице против дипломатских посланива, првога реда, — против Савеза, — против поједине државе. — Ко их пресуђује. — Шарнице које се порађају из савезних закона. дашто их пресуђују савезни судови. — Парнице због неизвршења уговора пресуђују савезни судови, — Последице тога.

Пошто су изнашли средство за одређење савезне надлежности, законодавци Савеза определише правосудне случајеве на које она треба да се распростире.

Види Кепез соптепфагјев, св. [, стр. 800, 370 и следеће. Види Обогуз сошт. стр. 646, и основни

закон од 1789; Гаув ој «ће Џпиед Убађфев, св. 1. етр..58.