O demokratiji u Americi. Sv. 1

202

Мећутим уверићемо се да је то споредни узров, кад помислимо да се американски савез умножио с једанаест нових држава после издања савезнога устава, и да су те државе скоро увек увећавале а не смањивале постојеће недостатке у уставима својих претходника. -

Највећи узрок превате савезнога устава лежи у самоме карактеру законодаваца.

У време кад он би начињен, пропаст савеза беше на прагу; она тако рећи беше пред очима свију. У тој крајњости народ избра људе, може бити не које највише вољаше, него које највише уважаваше.

Ја сам већ наговестио да су савезни законодавци били скоро сви знатни и одликовали се својом научно шћу, а још више својим патрпотизмом.

Они су сви одрасли у друштвеној кризи, за време које дух слободе морао је непрестано да се бори против јаке и господареће власти. Кад се борба свршила, а распаљење страсти гомиле продужаваху, по обичају, и даље борити се против опасности којих већ одавно не беше, они су се задржали пи смирили; онп су мирније п дубље загледали у своју отаџбину; они су видели да коначна револуција беше свршена, и да се опасности које прећаху народу могаху у будуђе изродити само из злоупотребе слободе. Они пмадоше храбрости да искажу оно што мишљаху, јер осећаху у своме срцу искрену и врелу љубав за ту исту слободу; они се усудише говорити о њезином ограничењу, јер беху уверени да је нису хтели уништити.

1 У то доба, чувени Александар Хамилстон, један од уредника који највише упливисаху при прављењу устава, не побоја се да публицира у федералисту, 71, ово што следује:

„Ја знам, говораше он, да има људи у очима којих

ПРИ 25