O predstavničkoj vladi

181

оеталом скупштином давало. Човечији дух једва бп могао изумети уређење, којим би се народно мишљење дало боље одржати у границама разума и правде, и сачувати од разних кварећих утидаја, којима је слаба страна демократије изложена. Један демократски народ добило би тим путем оно, што никојим другим путем скоро извесно неби добио, а то вође од вишег умног развитка и ВИшег карактера него што је он сам. Данашња демократија добијала бп у приликама своје Перикле, а редовно би имала своје коло виших и руководећих духова.

Докле је на потврдној страни питања толики низ најтемељнијих разлога, шта има на одречној страни“ Ништа што би могло испит издржати, кад би се једном народ довео до тога, да свако ново питање озбиљном испиту подчињава. Овакојако, ако би их било који, под изговором једнаке правде, теже само да уведу сталежко тосподарство сиромаха, на место сталежког господарства, богаташа, — ти наравно да би били одвратни од плана који и спромахе пи богаташе у праву изједначује. Али, ја пе верујем да за сада има такве жеље међу радничким сталежима ове земље, премда ја не би одговарао за последак што га прилике и демагошке мајсторије могу донети, изазивајући те жеље, У республиканском савезу северне Америке, где је заједнички (колективни) деспотизам сав одавно на страни бројне већине, ова по свој прилици, онако исто као и појединац деспот, или као и аристократија, не би била рада да се растави с тим деспотизмом, Алп ја мислим, да би се Инглеска демократија још за време задовољила заштитом противу сталежког законодавства других, а не би тражила власти да га и сама извршује.

Између оних који су отворено противни г. Херовом плану, неки изјављују да се, по њиховом мишљењу, тај план неда извршити; али ће се наћи, да су то уопште људи који су тек нешто о томе плану чули, или који су га сасвим површно и летимице промотрили. Други нису

9%