Osnovi fiziologije

54 РАЗМЕНЕ МАТЕРИЈЕ

када га напушта, није више проблем који се може решити самом хемијском анализом. Ту се не тиче више једино непосредне хемијске анализе, као при изучавању хране и екскрета, већ физиолошкога експериментисања, продирања у живи организам и међусобног везивања чињеница, добивених са разних страна разним методама. Пратити, у правоме смислу речи, храну кроз животињски организам, јесте нешто немогућно. Храна је изложена у организму на свакоме кораку хемијским променама; она се провлачи кроз сваки орган, свако ткиво, долази у додир сваке ћелије и то увек у органским течностима које су врло сложена састава. Додајмо томе, да се у организму производи примљене хране налазе у соковима увек у врло разблажену стању и да се организам увек стара да одржи доста сталан састав својих сокова, те да се, према томе, и квантитативно важне ре-_ акције врше често а да сенемогу констатовати промене хемијскога састава средине у којој се дешавају; уз то, свако дубље стварно продирање у животни механизам поремећује или спречава његово функционисање. Према томе лако је схватити да изучавање метаболизма живих бића није лака ствар.

Из разних података што нам их дају: физиолошко експериментисање, познавање хемијскога састава хране и излучивања, посматрања на болешћу поремећеном организму и познавање хемијских особина тела чија се судбина изучава, добивају се ослонци, светле тачке на томе мрачноме путу. Помоћу њих се саставља највероватнији пут којим материја пролази у хемизму живота. :

[. Ферменти.

У промету материје играју важну улогу извесни чиниоци који се налазе готово свуда по организму, нарочито у разним жлездама и њиховим соковима. Ти чиниоци имају особину да производе самим својим присуством, и у бескрајно малим количинама, одређене хемијске промене на разним телима. Ти се чиниоци зову ферменти или ензими или још диаставзе.

Није искључена могућност да се већи део метаболизма своди на низ ферментских деловања. У сваком случају, хемијске промене које храна претрпљује нарочито у желудцу ицреву пре него што ће прећи у крвоток, то јест појава варења, састоји се искључиво у делању разних фермената на саставне делове хране.

Стога треба познавати те важне чиниоце пре него што се приступи изучавању самога метаболизма, који се управо почиње појавом варења.

У =