Osnovi fiziologije

~

о

05

МВП АБУ 0 ла 5 АН М

Немогуће је дати хемијску дефиницију фермената, јер нам је њихова хемијска природа непозната. Вероватно је да су беланчевинске природе, алито није доказано. Њихова хемијска природа није позната из узрока што вероватно нико још није имао у рукама ни приближно чисте ферменте, већ само измешане са разним телима која су се налазила у средини из које је ферменат добивен. Хемијске реакције пак које ферменти производе (хидролизе, оксидовања) нису обично особене ферментима, већ се могу и другим чисто хемијским чиниоцима произвести; стога ни природа тих реакција не може послужити на дефиницију фермената. Битним особинама фермената и њихових деловања треба сматрати ове три: 1. ферменти губе своју моћ деловања када су неколико тренутака у воденој средини изложени температури која немора достићи 100: 2. врло мала количина фермената може деловати на сразмерно огромне количине материје; 3. разним средствима, али нарочито алкохолом, ферменти се таложе из својих раствора, и добивени талог, осушен,увиду праха, може дуго времена сачувати своју ферментску моћ деловања. На пример: Панкреасни сок додан раствору скроба претвара овај у шећер, то јест хидролизује га; загреје ли се сок претходно неколико тренутака на 800, губи ту моћ. Додајући панкреасном соку алкохола, добива се талог; овај талог издвојен и осушен, даће и после неколико година раствор који ће утицати на скроб као панкреасни сок. Из тога се закључује да панкреасни сок садржи ферменат који хидролизује скроб.

Алкохол и друга тела која се употребљавају на таложење фермената, таложе и разна тела која се налазе са ферментима у истоме раствору, нарочито беланчевине. Пошто не умемо да издвојимо чисте ферменте, разумљиво је да није могућно изучавати њихову хемијску природу.

Ферменти губе своју активност, као што рекосмо, грејањем. Температура на којој један ферменат губи потпуно своју делатност зове се „смртоносна температура“ тога фермената (иако ферменти нису живи). Она је различна за разне ферменте а и за један ферменат зависи, од реакције средине, од трајања грејања и др. Око 1000 ферменти су сви разорени после кратког времена. Према ниским температурама ферменти су мало осетљиви.

Одлике фермената .