Osnovi fiziologije

МЕТАБОЛИЗАМ 91

слични пепсину или трипсуну. У биљака такође постоје: у такозваних месождерих биљака, као што је ПОгозега гошпатопа, екстракт лишћа може пептонизовати беланчевине.

Трипсин. Грипсин је панкреасни протеолитични ферменат. Утиче на иста тела као и пепсин, али његово разоравање молекула иде даље. Док се пепсин зауставља на ступњу пептона, трипсин разорава и пептоне и друге производе пепсинова делања, производећи тела која не дају више опште беланчевинске реакције, па ни биуретску. Међу тим крајњим производима трипсинова утицаја налазимо: тирозин, триптофан, леуцин, хистидин и друге амино-киселине. Трипсин утиче и на парануклеопротеиде, на пр. на желатин, дајући желатино-пептоне и амино-киселине. Нуклеопротеиде разрешава у простетичну групу и протеине; ове ослобођене протеине хидролизује.

Пошто у појави варења беланчевине наилазе најпре на пепсин а затим на трипсин, може се рећи да се улога трипсина састоји у овоме: хидролизовати беланчевине које су промакле утицају пепсина и довршити хидролизу производа пепсинова утицаја.

Трипсин се не разликује само по производима свога делања од пепсина, већ и тиме што је за његово делање најподобнија слабо алкална реакција средине, док је пепсин, као што - рекосмо, активан само у киселој средини.

Чист панкреасни сок, какав се добива на панкреасни одводни канал, без утицаја је на беланчевине, јер његову трипсину недостаје ко-ферменат. Тај ко-ферменат налази сеу слузокожи танког црева, и стога кад панкреасни сок дође у додир са том слузокожом, његов трипсин постаје активан. Ко-ферменат трипсина зове се ентерокиназа и органске је природе (вероватно нуклеопротеиди). Тај органски ко-ферменат може бити замењен и неким минералним солима, нарочито растворљивим калциумовим солима.

Трипсин се налази у свих виших животиња, и он је по дефиницији панкреасов протеолитични ферменат. У нижих животиња се протеолитични ферменти називају час пепсином, час трипсином, према томе у којој средини, киселој или алкалној, боље делују. Таква је подела произвољна, јер су производи делања пре свега карактеристика тих фермената, па тек реакција средине.

У биљака су нађени ферменти који се могу сматрати врстом трипсина у толико што се при њихову утицају на беланчевине налазе исти производи као и при утицају трипсина. Такви

су ферменти нађени у разном семењу и у нижих биљака, бактерија и гљива.

Трипсин.