Osnovi fiziologije

Ерепсин.

Аргиназа.

Уреаза.

92 РАЗМЕНЕ МАТЕРИЈЕ

Напомињемо напослетку, да неке чињенице говоре у прилог томе, да би трипсин у ствари био Мешавина двају фермената. Први би био сличан пепсину и претварао би беланчевине до ступња пептона, други би претварао пептоне у амино-киселине и био би сличан протеолитичноме ферменту танкога црева, ерепсину, којим ћемо се сада упознати.

Ерепсин. У слузокожи танкога цреваи у цревноме соку налази се протеолитични ферменат ерепсин. Крајњи производи његова делања исти су као и производи трипсинова делања. Али ерепсин није активан према правим беланчевинама, већ само према онима које су већу неколико упроштене претходним утицајем пепсина или трипсина, а то су албумозе и пептони. 'Ерепсип је активан према многим полипетидима а утиче и на казеин и протамине. Ерепсину слични ферменти налазе се распрострањени по организму, у крвној пласми и у соковима разних органа. У биљака је нађен у кваса и неких базидиомицета.

Аргиназа. У разним органима и мишићима нађен је ферменат аргиназа који претвара аргинин (један од производа делања трипсина и ерепсина на беланчевине) у уреу и диаминокиселину орнитин:

Н

М МН, С<- МЊ, 5 Ми = сну “сну Он у СНе собн + Њ0о= аргинин МН, с е МЊ МЕЂ 55 МЕ « СНо. СН. У СНУ СН5 ОН орнитин

Дакле, као што се види, помоћу фермената беланчевине могу _ бити врло дубоко деградоване, јер наилазимо на уреу међу производима њихова распадања. Па и уреа се под утицајем фермента уреаза распада у угљендиоксид и амониак.

МЊ

СО

=-- О Ооо = 2 М6:

Уреазо коју садржи, микроорганизам Местососи5 игае производи превирање мокраће. Велика је важност тога фермента у кружењу азота у природи. Као што је познато, животиње избацују свој азот нарочито у виду урее. Претварајући уреу у амониак и СО,, уреаза је учинила употребљивим њен азот и угљеник за биљке, које ће из амониачних соли и СО, моћи саградити беланчевине.

ума а ља

Пива иреа Е-

плији