Osnovi fiziologije

МЕТАБОЛИЗАМ хе] 95

Ферменти гликозида.

Емулсин је ферменат који хидролизује разне гликозиде: амигдалин, салицин и др. Под његовим утицајем амигдалин даје гликозу, бензалдехид и цијанводоник:

Са Њу О. М -= 2 Њ О = СМН -|- С ЈЕ сон == 2 С Ну О.

амигдалин цијанводоник (бензалдехид гликоза

Емулсин се налази у горкоме бадему и у семену многих розацеа. Нађен је у цревноме соку нижих животиња.

Мирозин је ферменат који утиче на сумпорни гликозид слачице, калиум-миронат, дајући при томе сенфову есенцију: алилизосулфоцијанат.

Ср Нуе М К5, (95 ~ Њ (0 = Сб Но (0) -- КН5О, – С, Н, МС5 калиум-миронат гликоза _ калиумбисулфат алилизосулфоцијанат У животиња тај ферменат није нађен.

Оксидазе.

Ферменти чије се делање састоји у везивању кисеони„ка за тело на које утичу зову се оксидазе. Ти су ферменти врло распострањени у животиња и биљака, али им физиолошке улоге нису увек јасне. У разним животињским органима налазе се и оксидазе које утичу на пуринске базе, ксантин и хипоксантин те их претварају у урску киселину. Друге оксидазе утичу на феноле; такав је ферменат лаказа, чији је ко-ферменат једна манганова со. Тај је ферменат нађен у латексу дрвета Клиз зисседапеа; под његовим утицајем латекс изложен ваздуху поцрни. Најзад поменимо ферменат тирозиназа, који оксидише тирозин и друга тела са фенолским једром. Биљни сокови који на ваздуху потамне (сок репе, кромпира, печурака) махом садрже тирозиназу. Тирозиназа би била-узрок што хемолимфа неких инсеката потамни на ваздуху. Тирозиназе играју свакако велику улогу у произвођењу животињских пигмената и меланина.

Кластазе- (му лле #

Ферменти чија се акција састоји у растављању, цепању, молекула на које утичу зову се кластазе. Ту спада ферменат алкохолнога врења, зимаза. Када сепивски квас, који је претходно измешан са песком, изложи притиску од 400—500 атмосфера, тада се добива сок који садржи ферменат алкохолнога врења. Тај ферменат има опште особине свих фермената, таложи се

(Емулсин,

Мирозин,

Лаказа,

Зимаза,