Osnovi fiziologije

МЕТАБОЛИЗАМ 119

органе, дода једна органска амониумова со, посматра се да је само крв која јепрошла кроз јетру повисила количину своје мокраћевине.

Питање је сада дали у нормалним приликама уреа, делом јр, кова бар, постаје из амониумових соли. На то нам одговарају огледи Ф=етула. на животињама са Еск-овом фистулом (сл. 8). Та се фистула

Слика 8.

РВ. јетра; — У.С. вена кава; — У.Р. вена порта; — У.5.Н. надхепатична вена; — а. јетрина артерија; — т и п везани крајеви пресечене вене порте.

састоји у овоме: да би што мање крви пролазило кроз јетруи да би се на тај начин што више искључило њено деловање, подвеже се у пса вена порта пак се она пришије за доњу вену каву, тако да се крв вене порте улива непосредно у крв вене каве, не прошавши кроз јетру; овај орган добива сада само мање количине крви на јетрину артерију, што је довољно да се одржи у животу и да испуњава своје функције у оној мери колико је потребно да би организам остао у животу. Ако се сада подвеже и јетрина артерија, тако да је јетра потпуно искључена из крвотока, животиња може живети још 24 часа. За то кратко време посматра се да се смањује количина мокраћевине у мокраћи, док се количине урске киселине и амониака повећавају. Овај оглед који говори у прилог грађењу мокраћевине из амониума у јетри, говори такође и у прилог томе, да јетра није једино место где то тело постаје. У рскавичастих риба, чија крви ткива садрже велике количине мокраћевине, вађење јетре не изазива смањивање количине тога тела. Данас све више преовлађује мишљење, да уреа постаје у целоме организму, у свакој ћелији, гдегод беланчевине. или неки њихови производи сагоревају .