Osnovi fiziologije

миша РАДО 167

Мерећи непосредно произведену топлоту човека смештена у један калориметар, најпре кад се тај човек одмара, затим кад производи рад на једноме бициклу, добивени су ови бројеви:

Енергија потрошена при одмору (О) — 2357 калорија

Енергија произведена при раду, (С == о о.

Енергија потребна за производњу рада (д, — Ф) == 2786 кал.

Пошто произведени рад (0) износи 230.000 килограм-метара, што је еквивалентно са 546 калорија, то је од 2786 калорија, мобилисаних за производњу рада, свега 546 претворено у рад. Према томе, механички је принос:

54 ај | а 6 = На == 19:60 или. (ог С 2180 о

То значи, да од оне више енергије коју организам троши фр

1 кад производи мишићни рад, свега АТИ претвара у меха=

нички рад.

Кад би мишић функционисао као термични мотор, Тт. |- кад би он претварао топлоту у рад, тада би, по ономе што је раније речено (стр. 151), у организму морала постојати разлика температуре бар од„ба. У организму пак, између његових разних делова не може се наћи разлика температуре ни од неколико степена. | Према томе, мишић не функционише као термичан мотор, већ се у њему хемијски потенциал претвара у рад или непосредно, или преко једнога облика енергије више врсте (на пр.

у Е || Е преко електричне енергије). Али зашто се онда само енергије,

као што видесмо горе, претвара у рад, кад би у производњи рада по томе принципу принос могао бити од 1009 2 Може се претпоставити, да не служи на производњу рада непосредно потенциал органских састојака хране, већ да се та тела најпре претварају у једно извесно тело чији потенциал може тек послужити на производњу рада, и да при томе претварању, органски састојци хране губе већи део своје хемијске енергије у виду топлоте. Сад ћемо видети, да је то схватање оправдано у неколико, што се тиче међусобног замењивања масти, беланчевина и угљених хидрата у производњи мишићнога рада.

Треба истаћи добро утврђену чињеницу: да угљени хидрати могу дати целокупну енергију потребну за производњу рада. То су јасно доказали у своме чувеноме огледу Ртски масени 5: попевши се једнога дана на једно брдо (Фаулхорн, 3.000 метара),

Угљени хидрати и мишићни

рад.