Osnovi fiziologije

ЖИВОТИЊОКА · ТОПЛОТА 5 166)

Губитак топлоте кожним и плућним испаравањем врши се, као што већ поменусмо (стр; 104), у свако доба, па и онда када се организам бори против хладноће; јер је издисани ваздух, на основу физичких закона, увек засићен воденом паром, а вода се редовно испарава. на кожи у извесној количини, ма каква била Спољашња температура. У колико атмосфера садржи више водене паре (на једној датој температури), у толико се слабије врши испаравање кожом и плућима. Отуда је у влажној атмосфери врућина несноснија (запара) него у сувој.

Неизбежна топлота везана за функционисање организма, „Бројна

вредност

тј. чисто физиолошка енергија, износи у човека 1450—1500 ка- чисто фи-

лорија дневно. Таје топлота довољна за одржавање сталне тем- енергије. ' пературе када се људски организам налази у води чија је тем-

- пература нешто нижа од 350 360; или кад се одевен човек на-

лази у атмосфери чија је температура нешто нижа од 200-=268

чим, у тим погодбама, температура средине достигне наведене

бројеве, борба против топлоте отпочиње. Чим пак температура

знатно спадне испод тих вредности, отпочиње борба против

хладноће. -

Борба против хладноће састоји се поглавито у повећавању јопупска сагоревања у организму. Та топлота коју организам производи 709 једино у циљу одржавања своје температуре у борби против хладноће, назива се допунска топлота и може достићи неколико пута већу вредност одчисто физиолошке енергије.

Поред производње топлоте, у терморегулацији узима удела, поред плућног и кожног испаравања, и зрачење топлоте са површине организма ка спољашњој средини.

Организам постиже променљивост зрачења помоћу вазо- зрачење моторних појава. Дејством живчанога система, и периферијски НЕ крвни судови могу мењати свој диаметар, тј. могу постајати 7“ појаве. ужи или шири. У првоме случају, мање крви протиче“ на површини тела, и последица је тога, да организам мање зрачи топлоте. У другоме случају дешава се обрнуто томе: више крви струји на површини, па према томе и губитак топлоте је повевећан. Прво се дешава у борби против хладноће, друго у борби против топлоте.

Упоредићемо терморегулацију живога бића с оним што се дешава на пример у машинској соби једнога пароброда: Докле год машина ради, она производи неизбежно извесну количину топлоте. Та топлота одговара топлоти која је везана за сам животни механизам, то је чисто физиолошка енергија.