Osnovi fiziologije

Хемијски нотенцнал органских једињења и неорганско градиво кило одлика биљке без хлорофила. 182 ОВРАСЦИ ИОХРАНЕ као штото могу чинити друга бића, као што ћемо даље видети; отуда неопходна потреба органске азотне хране.

Теоријски бар, и беланчевине, и угљени хидрати, и масти могу посебице задовољити све енергетске потребе организмове. Беланчевине пак, могле би у материалном погледу заменити и угљене хидрате и масти, али обрнуто није више могућно, јер се један минимум неприкосновене азотне органске хране не може ничим заменити.

Сад ћемо бацити један поглед на особене црте исхране других живих бића, које. треба познавати и с тога, да би се схватило кружење материје и протицање енергије у природи.

Отпочнимо са биљкама без хлорофилне функције.

П. Исхрана биљака без хлорофила.

Биљке без хлорофила, гљиве, печурке, морају као и животиње добивати хемијску енергију у виду потенциала органских једињења. Али оне већ мање захтевају од животињскога организма: оне не морају примати азот у органскоме облику; оне могу подмирити своје азотне потребе неорганским азотним једињењима. Док животињски организам не можедићи неоргански азот на ступањ органских једињења, биљке без хлорофила могу то учинити, под погодбом да располажу једним извором хемијскога потециала. Али, као год и животиње, угљеник морају примати у органскоме облику. Према томе, материалне и енергетске потребе биљнога организма који нема хлорофилне функције могу се задовољити минералном храном (вода, нитрати...) којој је придружено једно безазотно органско тело (шећер, глицерин, винска киселина.,.), које доноси хемијски потенциал и угљеник.

Ш. Исхрана хлорофилних биљака.

У животињскоме организму, неорганска се материја ни уз припомоћ органске не може претворити у органска једињења. То не значи пак, да се у животињскоме организму не збивају никакве синтезе, али су ове могућне само полазећи од органскога материала. На пример, организам може синтетизовати хипурску киселину пошавши од гликокола и бензалдехида; из аминокиселина организам гради своје многобројне и разноврсне беланчевине, итд. Дакле, животињски организам гради органска сложена једињења из органских простијих тела.

Биљке без хлорофила силазе за један ступањ дубље. Ни оне нису подобне градити органску материју из самога неор-

ои вв

3 1 | |